نوشته‌های احسان طریقت

آنچه باید بدانیم؛ گزارشی تحلیلی درباره کاربردپذیری در تجارت الکترونیکی

رشد نفوذ اینترنت در چند سال گذشته و سادگی استفاده از آن روی انواع دستگاه‌های قابل حمل فواید زیادی داشته که یکی از آنها رشد فروشگاه‌های اینترنتی است. سهولت راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی اینروزها به قدری وسوسه کننده است که کم پیش می‌آید که در جلسه‌ای، نشستی، رویدادی یا حتی یک دورهمی خانوادگی حرفی از راه‌انداختن یک فروشگاه اینترنتی به میان نیاید!

هرچند راه‌اندازی یا حداقل ایده‌پردازی در خصوص راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی ساده است، اما فرآیند ایده تا اجرا کمی بیش از آنچه که فکر کنیم پیچیده است و نیاز به تمرکز در اجرای ریزه‌کاری‌هایی دارد که شاید در نگاه اول خیلی ساده و بدیهی به نظر برسند، اما در اجرا همین بدیهی بودن باعث می‌شود که آنها را فراموش کنیم و تجربه‌های تلخ و شیرین دیگران را نادیده بگیریم.

در راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی فرآیندها و بخش‌های مهم و پیچیده‌ای را باید در نظر گرفت که بسیاری از آنها نیاز به بروزرسانی دانش و استفاده از تجربیات پیشروهای این عرصه است. شاید بتوان تجربه کاربری را –که اینروزها بسیاری ادعای کاربلدی این حوزه را با خود یدک می‌کشند- به عنوان یکی از جدیدترین حوزه‌ها در نظر گرفت که علاوه بر ساده بودن در بخش تئوری، پیچیدگی‌های اجرایی زیادی را با خود به همراه دارد. پیچیدگی‌هایی که بیشتر از منظر ریزه‌کاری‌های رفتار مشتری باید به آن نگاه کرد تا پیچیدگی‌هایی که پایه‌های فنی داشته باشد.

گزارش تحلیلی تیم سرآوا درباره کاربردپذیری در تجارت الکترونیکی ایران

در هیاهوی زیادی که بسیاری از افراد در خصوص تجربه کاربری به پا کرده‌اند،‌ گزارشی دیدم در این خصوص که نگاهی داشت به بررسی تجربه کاربری در تجارت الکترونیکی ایران که به نظرم جالب آمد. جالب بودن این گزارش از این منظر بود که تحلیل و بررسی داده‌ها و نمونه‌های موردی اصولا در میان کسب‌وکارهای نوپا جدی گرفته نمی‌شود و بیشتر هیجان اجرا است که تیم‌ها را به دنبال خود می‌کشد؛ نه هدف‌گذاری‌های استراتژیک بر اساس تحلیل داده‌های آماری.

همانطور که در مقدمه گزارش «درآمدی بر تجربه کاربری در تجارت الکترونیک» آمده است،‌حاصل کار تیم متخصصی در مجموعه سرآواست که به بررسی ۹ سایت معروف حوزه تجارت الکترونیکی ایران پرداخته شده. هرچند نسخه‌ای که در سایت به رایگان قرار داده شده همه‌ی  نتایج حاصل از این گزارش را نشان نمی‌دهد، اما می‌توان از روندی که در گزارش وجود دارد نتیجه گرفت که نسخه‌های کامل‌تر این گزارش برای افرادی که علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب‌وکارهای مبتنی بر تجارت الکترونیکی هستند مفید باشد.

توضیحات بیشتر و نحوه دریافت این گزارش در صفحه فرود ویژه‌ای که در سایت سرآوا وجود دارد مشخص شده و می‌توانید به سادگی نسخه رایگان این گزارش را دریافت کنید.

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.