نوشته‌های احسان طریقت
بهترین‌ها برای رسیدن به موفقیت چه ویژگی‌هایی دارند؟

بهترین‌ها برای به موفقیت رسیدن چه ویژگی‌هایی دارند؟ – بخش اول

اینروز‌ها تب و تاب رسیدن به جایگاه‌های بلند مرتبه و رسیدن به جایگاه‌ مرتفع «موفقیت در کسب‌وکار» اون هم با سودای راه‌اندازی یک استارتاپ خیلی در بین جوانان دیده میشه. داستان‌های موفقیت کسب‌‌وکارهای بین‌المللی که چند سالی بیش نیست از تولد اونها گذشته خیلی از ما رو تحریک می‌کنه که ما هم در این بازار بزرگ موفقیت و پول، سهمی داشته باشیم و خودی نشان بدیم. اما گاهی همه ماجرا این چیزی نیست که ما می‌بینیم.

حلقه گم‌شده‌ای که در این بین وجود داره، رشد فردی و درونی هر کدوم از ما هستش؛ چیزی که مثل تاجی زرین روی سر موفقیت نشسته و از اونجایی که چهره «موفقیت» اونقدر زیبا و دلفریب هستش، کمتر به این تاج نگاه می‌کنیم. اما موفق شدت و به موفقیت رسیدن کار سختی هستش؟ چرا خیلی از کسب‌وکارها با داشتن رهبران جوان موفق میشن و خیلی از کسب‌وکارهای دیگه ناامیدانه شکست می‌خورند و از گردونه‌ی رقابت بیرون می‌افتند؟

من امروز سعی می‌کنم برداشت‌های خودم از دلایل موفقیت رو در دو بخش بررسی کنم. طبیعی هستش که مطالبی که می‌گم برداشت‌های شخصی من از افراد موفق و ابزارهایی هستند که منجر به موفقیت میشن و درست یا غلط بودنی در این موضوع وجود نداره.

چند وقت پیش کتابی می‌خوندم به اسم «ماراتن زندگی» که جان مکسول اون رو نوشته و برام خیلی جذاب بود. در این کتاب بخشی وجود داشت که به بررسی ویژگیِ‌ «بهترین‌ها» می‌پرداخت و اون رو بررسی می‌کرد. جان مکسول ۴ ویژگی رو برای افرادی که بهشون «بهترین» میگه بر می‌شمره که در زیر به این ۴ موضوع اشاره می‌کنم:

۱. توجه به جزییات: به گفته جان مکسول «بهترین»ها دارای ویژی توجه به جزییات هستند. اونها علاوه برا اینه می‌تووند موضوع رو بالاتر از جایگاهی که هستند ببیند و اشراف کاملی به موضوع داشته باشند،‌ ‌می‌توانند جزییات ریز و مهمی که از نظر بقیه یا دیده نمیشه یا بهشون اهمیت داده نمیشه رو ببینند و بررسی کنند.

۲. پیشرفت مستمر: این دسته از افراد همیشه هدف‌هایی برای رسیدن دارند و با رسیدن به هدف اول،‌ بلافاصله هدف بعدی رو روی میز‌ میگذراند و سعی می‌کنند با تمام قوا به اون برسند. به نظر من این موضوع به یک ویژگی دیگه هم بر می‌گرده که بهتره اسمش رو «ساخت آینده» بگذاریم. این دسته افراد با توجه به تصویر کلی و جامعی که از برنامه‌های خود دارند، می‌تونند در هر لحظه درصد پیشرفت و موفقیت خودشون رو ببینند و در صورت رسیدن به اون، بلافاصله به هدف بعدی بپردازند.

۳. انضباط شخصی: شاید تصویری که در فیلمها یا نوشته‌ها از نوابغ و افراد خوب نشون داده میشه،‌ میزهای کار شلوغ و بی‌انضباطی‌های مفرط باشه. اما واقعا باید بپذیریم که این موضوع شاید برای خیلی‌ها وجود داشته باشه، اما بهترین‌ها، به این بند وفادار هستند و به قواعد و قوانینی پایبند هستند که خودشون اونها رو نادیده نمی‌گیرند. به این موضوع فکر کردیم که چطور میشه در زندگی فردی بی‌انضباط بود ولی در کسب‌وکار خیلی منظم؟ زندگی شخصی و کسب‌وکار هر فرد، الگوهایی از درون اون شخصی رو نشون میدهند و به سختی میشه باور کرد که یک فرد دارای دو روی مختلف در زندگی شخصی و کسب‌وکار باشه.

۴. استانداردهای شخصی بالا: این موضوع به بندهای بالا کاملا مرتبط می‌شه و نشون میده که افرادی که دارای نظم بالا و نیاز به پیشرفت دائمی هستند، برای رسیدن به این موارد باید رعایت خیلی از استانداردهایی رو بکنند که بالاتر از متوسط جامعه خودشون هست. بنابراین مدون کردن و التزام عملی به برقرار شدن همه این استانداردها به صورت ناخودآگاه استانداردهای شخصی این افراد رو بالاتر می‌بره.

اما برای موفقیت ابزارهایی هم لازم هستش که «بهترین‌ها»‌و در حالت کلی همه افراد به اونها نیاز دارند و نمیشه نادیده گرفتشون. در پست بعدی لیستی که از نظر من این افراد بهش برای موفقیت خودشون و کسب‌وکارشون بهش نیاز دارند رو بررسی می‌کنم.

2 نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.