نوشته‌های احسان طریقت
ارزش آفرینی و کارآفرینی

ارزش آفرین یا کارآفرین؟

خیلی از افراد این روز‌ها عنوان «کارآفرین» دارند  با رویای کارآفرینی و ایجاد کار برای بسیاری افراد دیگر روزها از خواب بیدار می‌شوند و شب‌ها به خواب می‌روند. بسیاری از افراد هم در این راه موفق هستند و با استفاده از کسب‌وکارهایی که ایجاد کرده‌اند،‌کار ایجاد کرده‌اند. اما آیا وظیفه ما به عنوان شهروند، کارآفرینی و ایجاد شغل است؟ آیا استارتاپ‌هایی که ایجاد می‌شوند باید با هدف کارآفرینی شروع به کار کنند؟

نظرهای زیادی در این خصوص می‌شه ارایه کرد اما به نظر می‌رسه که باید در این خصوص کمی متفاوت‌تر نگاه کنیم. ایجد شغل و کار به نوعی از وظایف دولتها هستند و باید این نقش رو به دولتها واگذار کرد. این دولت‌ها هستند که باید آمار افراد آماده به کار را داشته باشند و برای این افراد زمینه‌های ورود به بازار کار را فراهم کنند. اما نقش کارآفرین‌های فردی چیست؟ این افراد با استارتاپ‌های خود باید به ارزش آفرینی فکر کنند و ایده‌هایی داشته باشند به ایجاد ارزش کمک کند.

ارزش ایجاد شده باید در راستای ایجاد یک تغییر باشد. تغییری که به بهبود و بالاتر رفتن سطح کیفی زندگی خود ما یا افراد جامعه یا هر دوی آن‌ها کمک کند. بنابراین کارآفرین‌ها فارغ از اینکه نباید به آنها به عنوان ایجاد کننده شغل در جامعه نگاه شود، باید از آنها انتظار داشته باشیم که با ایجاد ارزش‌های والای فردی و اجتماعی به بهبود سطح زندگی کمک کنند. پس ارزش‌آفرین بود شاید با نگاهی جدید بر کارآفرین بودن مقدم باشد.

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.