نوشته‌های احسان طریقت

بهترین زمان و شرایط برای موفقیت

دیروز هنگام سخنرانی روی صحنه وقتی با دوستانی که شرکت کرده بودند مشغول پرسش و پاسخ و گپ زدن بودم، نکته‌ای از توی حرف‌هاشون ذهنم رو مشغول کرد که توی ارایه‌ام هم بهش اشاره کرده بودم ولی دیدم مورد مهمتر از چیزی هستش که بهش پرداخته بودم.

دیروز در رویداد آشنایی با دوره آینده بهتر وقتی شروع به صحبت کردم مثالی زدم از Felix Baumgartner؛ فردی که سال گذشته رکورد سرعت سقوط آزاد را از لبه جو زمین شکست. فیلم این سقوط آزاد برای من همیشه جذاب بوده و دیروز هم توی اسلاید اول بهش اشاره کردم . (این فیلم رو ببینید)

این فیلم که با تلفیق صحنه‌های کامپیوتری به عنوان یک تیزر مجددا بازسازی شده بخشی از صحنه‌های صعود و سقوط رو مجددا بازسازی می‌کنه. فلیکس در لحظه‌ای که از اتاق فرمان بهش اطلاع میدن که همه چیز آماده هست و می‌تونه سقوطش رو با تصمیم خودش انجام بده به اتاق فرمان میگه که می‌دونه و این تصمیم با خودش هست. نکته‌ای که برای من در این دیالوگ جالب بود، آگاهی فلیکس از لحظه‌‌ی تصمیم خودش هست و لحظه سقوطش و طبیعتا چیزی که براش ۵ سال زحمت کشیده رو تعیین می‌کنه.

همه ما هم در جنین شرایطی قرار می‌گیریم. بعضی‌هامون آگاهانه تصمیم‌هایی در زندگی می‌گیریم و به سمت موفقیت گام بر می‌داریم و بعضی‌های دیگه از ترس اینکه محدوده امنی که به ظاهر برای خودمون درست کردیم رو ترک نکنیم و دچار ریسک نشیم، هیچوقت کاری رو انجام نمی‌دیم و بعضی‌های دیگمون بدتر از هر چیزی، عدم موفقیت خودمون رو نه تنها در حرکت کردن خودمون نمی‌بینیم، بلکه شرایط رو راه عدم موفقیتمون تقصیرکار می‌دونیم.

ولی اگر واقعا درست نگاه کنیم، هیچ زمان و هیچ شرایطی وجود نداره که ما موفق بشیم. این خود ما هستیم که با تصمیم‌های آگاهانه و از روی مطالعه‌مون این شرایط رو رقم می‌زنیم. هیچ‌وقت نمی‌تونیم بشینیم تادر زمان مناسب و شرایطی بی‌بدیل اتفاقی بیافته که ما موفقی بشیم. اگر خود ما این شرایط و زمان رو تعیین نکنیم، همیشه باید عدم موفقیت خودمون رو گردن دیگران بندازیم.

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.