نوشته‌های احسان طریقت

کوله‌پشتی یک ره‌جو در سال ۹۳

در فشردگی برنامه‌های کاری آخر سال، وقتی امیر مهرانی سوالی می‌پرسد که منتهای پاسخش، کنکاشی است در درون سالی که رو به اتمام است، کمی مکث کردم. اینکه برای سال ۹۳ چه چیزی در کوله‌پشتی خود قرار می‌دهم؟

کوله‌پشتی همیشه برای من همراه خوبی بوده، تا جایی که توان تحمل وسایل مورد نیازم را داشته است؛ انباری است بر چیزهایی که همیشه مورد نیازم بوده‌اند. خصلت ذاتی‌ام است شاید که هر آنچه فکر می‌کنم لازم دارم بر می‌دارم. اما کوله‌پشتی تجربیات و داشته‌ها و به دست آورده‌ها شاید ظرفیتش محدود باشد و شاید هم نباشد. اما من به برجسته‌ترین‌هایش اشاره می‌کنم.

۱. سطل بیشتری پر کنم

همیشه از سال‌ها پیش وقتی در جمعی قرار می‌گرفتم که یا مستمعینی داشتم که از گفته‌هایم کمی تا قسمتی بهره بردند، اگر کلاس تدریسی بود که مدرسش بودم و یا تعاملی که در آن سازنده بودم، همیشه حالم خوب بود. امسال با توجه به تجربه‌های آموزشی و همکاری‌های داوطلبانه‌ای که گهگاه شرکت می‌کردم، برای پر کردن سطل‌های بیشتری در سال بعد آماده خواهم شد.

۲. از نگاه دیگران بیشتر بنگرم

همیشه یک کلام نباشم! بله، امسال سعی کردم تمرین نگاه از زاویه دید دیگران را داشته باشم و به خود و دیگران این فرصت و حق را بدهم که زوایای مختلف یک موضوع را ببینیم و قضاوت یک جانبه نکنیم. سال ۹۳، سال توسعه این پایه‌ است.

۳. بیشتر بیاموزم.

ساده است. امسال فرصت همنشینی و هم‌کلامی با افرادی را داشتم که بیشتر از من می‌دانستند و بیشتر از من مطالعه می‌کردند. من هم باید در سال بعد بیشتر به توسعه دانش فردی خود برسم.

۴. قلمم را توسعه دهم

من عاشق نوشتنم. ساده می‌نویسم و شاید خواننده نداشته باشم. اما نوشتنم برای خودم دستاوردهای زیادی داشته است. قلم برای من همدم بزرگی است و توسعه دادن نوشته‌هایم برایم امری مهم خواهد بود. چون حتی اگر بتوانم کمی در ذهن خواننده سوال بکارم، شاید روزی و ساعتی، اثر پروانه‌ای یک سوال کوچک به جریانی بدل شود که نتیجه مثبتی داشته باشد. اینجا هم سطل‌ها پر می‌شود و چه چیزی بهتر از این؟

۵. برای خودم وقت بگذارم

امسال شاید نتوانستم آنطوری که باید و شاید با خود خلوت کنم. فکر کردن و ریشه‌یابی مسائل همیشه برایم مهم و جذاب بوده‌اند. اما امسال از آنها کمی تا قسمتی غفلت کردم. سال بعد خودم نیز مهمم.

اما رویایم برای سال ۹۳ چیست؟ خیلی ساده: برای اطرافیان و شغلم و جامعه تاثیرگذارتر باشم و  فردی بهتر از امسال.

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.