نوشته‌های احسان طریقت

آینده دنیای تجاری: دنیای تولید و اشتراک‌گذاری تجربه‌ها

سال ۲۰۱۴ به تازگی آغاز شده است. با اینکه چندان زمان زیادی از پایان سل ۲۰۱۳ نگذشته، اما دور از انصاف است اگر نقش سونامی گونه دستگاه‌های قابل‌حملی مانند موبایل‌ها و تبلت‌ها را در تولید و اشتراک‌گذاری دانش را نادیده بگیریم. این دستگاه‌ها نقش به سزایی در شخصی شدن رسانه‌ها و ابزارهای اطلاع‌رسانی بر عهده دارند. البته از منظر دیگری این شخصی شدن، لایه‌های اجتماعی شدن تجربیات را در بر دارد.

چند سال پیش صحبت از شخصی‌سازی رسانه‌ها که به میان می‌آمد، تصور بر این بود که هر کسی هر آنچه که خود نیاز دارد را از میان انبوهی از داده‌ها انتخاب خواهد کرد؛ اما تجربه‌ای که با گسترش استفاده از ابزارهای همراه به دست آمده است، چیزی فراتر از شخصی شدن دریافت اطلاعات است.

دستگاه‌های قابل‌حملی که امروزه تجربیات شخصی هر کدام از ما را در خود دارند، می‌توانند به عنوان مرکز دانش در نظر گرفته شده و به اشتراک گذاشتن این تجربیات موجی جدیدی از دانش را به وجود بیاورد. اگر در گذشته حل مسائل و مشکلات بر عهده مدیر یک سازمان بود و هر مدیر باید بر تمامی جوانب یک موضوع اشراف می‌داشت، امروزه مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها و تجربه‌های سازمانی و فردی می‌تواند بخش‌های کوچک یک پازل بزرگ به نام راه حل مسئله را تشکیل داده و همه با هم در حل یک صورت مساله مشارکت کنند.

مشارکت جمعی در دنیایی که هر کدام از ما آن را با وجود ابزارهایی که همه چیز را شخصی می‌کنند، شاید چندان روشن نباشد. شاید این موضوع، از کل به جز رسیدن باشد، اما چیزی که در این شخصی‌سازی بوجود می‌آید چرخه‌ای است برای از جز به کل رسیدن، که تکامل چرخه گردش اطلاعات و تجربیات را در بر خواهد گرفت. شاید نگاه دنیا برای مواجه با نسل جدیدی از تولید و اشتراک‌گذاری تجربیات چندان در سازمان‌ها و آینده کسب‌وکار روشن نباشد، اما چیزی است که ناگزیر از آن خواهیم بود.

1 دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • هر چه قدر بیشتر قدرت به اشتراک گذاری ها زیاد می شه آدم ها تنهاتر می شن. بـــله! اینه دستاورد عاطفی ـ تکنولوژی…