نوشته‌های احسان طریقت

دانایی توانایی است – مطلب ویژه انتشار ۲۰۰۰مین شماره روزنامه فناوران

۲۰۰۰امین شماره روزنامه فناوران روز ۱۲ بهمن ماه منتشر شد. سال‌های زیادی نیست که در بازه‌های زمانی مختلفی با این روزنامه همکاری داشته‌ام و به عنوان یادداشت نویس افتخار همراهی با دوستانم رو در این روزنامه دارا بودم.  به رسم تبریک و قدردانی در پیوستگی مسیری که دوستانم در این روزنامه طی کرده‌اند یادداشتی برای ویژه‌نامه فناوران تهیه کرده بودم که متنش رو می‌تونید در ادامه این پست بخونید یا از طریق این لینک صفحه چاپی ویژه‌نامه رو دانلود کنید.

دانایی توانایی است. شعاری که در عصر ارتباطات بیش از پیش شنیده شده و کارکرد آن به طور عینی لمس می‌شود. توانایی از داشتن اطلاعات که ابزار و پایه اصلی به کارگیری دانش در عصر حاضر است سرچشمه می‌گیرد. ساختار کسب‌وکارها در طول همین چند سال اخیر و با ظهور فناوری‌های پیشرفته اطلاعاتی و افزایش سرعت در گردش اطلاعات پیچیده‌تر شده و و تغییرات پویا و پیشروی در فرآیند جهانی شدن اطلاعات همه و همه نقش و اهمیت اطلاع‌رسانی در این حوزه‌ها و حوزه‌های وابسته را بیش از پیش پر رنگ‌تر کرده است.

در این میان رسانه‌های دیجیتال و چاپی هر یک به نوبه خود، تأثیری شگرف و غیرقابل‌ انکار در تسریع این فرآیندها به عهده دارند. رسالتی که اصحاب این حوزه به عهده دارند، به مثابه ریشه‌هایی است که درختی تنومند برای رشد و بقای خود به آن‌ها متکی است و اثری که این ریشه‌ها در هر سطحی از رشد کسب‌وکارها از خود به جای می‌گذارند، انکارناپذیر است.

۲۰۰۰ شماره از انتشار روزنامه فناوران می‌گذرد. روزنامه‌ای که به عنوان اولین رسانه چاپی روزانه رسالتی سخت در راه اعتلای فرهنگ اطلاع‌رسانی در حوزه آی‌تی برداشته است. سرعت رشد فناوری اطلاعات در کنار نیاز به اطلاع‌رسانی سریع و دقیق اخبار و تحلیل‌های این حوزه، چه در سطح کشوری و چه در سطح بین‌الملل، کاری است که توان بالایی می‌طلبد و راهی که همراهان این مجموعه در طی این ۲۰۰۰ شماره طی نموده‌اند، راهی است دشوار و پرفراز و نشیب.

به طور قطع در این راه، متخصصینی نیاز است که علاوه بر حوزه رسانه، بر حوزه فناوری اطلاعات نیز اشراف داشته باشند؛ ‌که تسلط بر این دو حوزه، در کنار قوه تجزیه و تحلیل، ذهنی تحلیل‌گر،‌مدل‌ساز و ساخت‌یافته، از آنان حرفه‌ای‌هایی ساخته است که هر روز چکیده‌ای از ماوقع خبری-تحلیلی روز دنیا را به دست همراهانشان می‌رسانند.

اطلاعات با نسل بشر آمیخته و پدیده‌ای است اجتماعی. به دلیل آنکه انسان‌ها سبب انتقال اطلاعات می‌شوند. انتقالی که علیرغم انتشار آن روی مدیای کاغذ، حس لازم را با خود دارد. حسی که از باوری شکل می‌گیرد که در پس پرده چاپخانه، کامپیوتر، کاغذ و همه دود‌ها و ترافیک‌ها شکل می‌گیرد. باوری که در قلب تک‌تک همراهان این روزنامه است. باور به تأثیری که در سطح کشور و فرهنگ آی‌تی این مرز و بوم به جای می‌گذارند و نیروی محرکی هستند برای تمام افرادی که دستی در این حوزه دارند.

 

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.