نوشته‌های احسان طریقت

سریال‌هایی برای ندیدن

چاپ شده در روزنامه فناوران مورخ 5 مرداد 1392 (لینک مطلب در سایت دانلود pdf روزنامه)

گرمای سخت و طاقت‌فرسای روزهای تابستانی رمضان را که پشت سر می‌گذاری و به دم‌دمای غروب و شنیدن اذان و افطار می‌رسی، نگاهی به تلویزیون می‌اندازی و منتظر هستی تا دمی در زیر باد کولر بیاسایی و سرگرم شوی! اما باز هم همچون سال‌های قبل انتظارات راه به جایی نمی‌برد و آش همان و کاسه همان! گویی فیلم‌نامه‌های تکراری هر ساله امسال نیز گریبان‌گیر سیماست و چیز در خور توجهی از جعبه جادویی بیرون نمی‌آید. برنامه‌های گپ و گفت‌وگوی همیشگی، سریال‌هایی با سوژه‌های تکراری، جوان‌های معتاد و سرکشی که تنها با یک جمله پدرانه و مادرانه سر از راه نادرست کج کرده و اصلاح می‌شوند، عشق‌های نافرجام گذشته که پس از سال‌ها دوباره سر راه هم قرار گرفته‌اند، سوژه‌های شبه طنز نخ‌نما و از همه مهم‌تر روایت کند داستانی تا آنجا که شاید در 20 یا 30 دقیقه از یک قسمت هیچ اتفاقی نیافتد. اینها فیلم‌نامه‌هایی است که هر ساله سر سفره‌های افطار و بعد از آن تکرار و تکرار می‌شود.

ساده است که تفاوت در ساخت سریال‌های ما و سریال‌های آن غربی‌ها و شرقی‌ها در این است که ما می‌سازیم که فقط ساخته باشیم و برنامه شبکه‌مان را پر کنیم، آنها می‌سازند که سرگرم کنند و هیجان بیافرینند و میخکوب کنند. ما می‌سازیم چون به هر حال بیننده‌ای وجود خواهد داشت، رقابتی هم در کار نیست و در نهایت با برگزاری یک نظرسنجی پیامکی بهترین بهترین‌ها را انتخاب می‌کنیم و تقدیرنامه و جایزه تقدیم می‌کنیم و لبخند به لب عکس یادگاری می‌گیریم، آنها می‌سازند که در دنیای پررقابتی که دارند بهترین باشند و بیننده جذب کرده و جوایز معتبر داخلی و بین‌المللی دریافت کنند.
جالب است که وقتی رنگ شلوار یک مجری می‌تواند آن‌قدر بازخورد در رسانه داشته باشد که فردای همان روز تغییر در نوع پوشش مجری را می‌بینیم، بعید می‌دانم که همان مردم، با همان دقت و ریزبینی در مورد سریال‌ها نقدی نداشته باشند و 30 روز یک داستان کش‌دار و پر از ضعف محتوایی را تحمل کنند و در آخر هم با ارسال پیامک رای به بهترین بودن بدهند. به هر حال امسال نیز ماه مبارک رمضان به نیمه رسید و خبر از داستانی چشمگیر در سریال‌های این ماه مبارک نشد. شاید سال‌های دگر، اگر عمری بود!

 

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.