نوشته‌های احسان طریقت

یک نامه به وزیر ارشاد آینده

منتشر شده در روزنامه فناوران – 29 تیرماه 1392 (لینک مطلب در سایت فناورانPDF)

جناب آقای وزیر آتی فرهنگ و ارشاد اسلامی، سلام!

کمی به نشستن شما بر مسند وزارت باقی‌مانده است. به همین مناسبت تصمیم گرفتم کمی از دغدغه‌هایم به عنوان یک شهروند عادی در حوزه محتوای دیجیتال بنویسم و خواسته‌هایم را برای‌تان بازگو کنم.
آقای وزیر! حوزه نشر سنتی و چاپی نشریات در دنیا با ظهور نشریات دیجیتال، دچار دگرگونی بنیادینی شده است. بسیاری از نشریات و کتب مختلف این‌روزها به صورت دیجیتالی به بازار عرضه می‌شود و دیگر خبری از نسخ‌های کاغذی‌شان نیست. با این رویه علاوه بر سود سرشاری که ناشرین و توزیع‌کنندگان کسب می‌کنند، صنعت نشر دیجیتال نیز پیشرفت زیادی کرده و می‌کند. وجود این پیشرفت و مشکلات ارز و قیمت‌های سرسام‌آور کاغذ توجه به این حوزه را بیش از پیش مهم جلوه می‌دهد. اما متاسفانه این موضوع چندان در میان ناشران ما جدی تلقی نشده و فاصله ما با چیزی که این‌روزها، از پیشرو‌های این صنعت در جهان می‌بینیم، خود گواه وضعیت نشر ماست.
جناب وزیر! سازوکار ساماندهی حوزه نشر دیجیتال، روال عرضه‌ قانونی فایل‌های این حوزه، ایجاد سازوکار و قانون حفظ کپی‌رایت، فرهنگ‌سازی مطالعه دیجیتال مواردی هستند که به عنوان یک شهروند علاقه‌مند به مطالعه و فرهنگ، نقص‌های زیادی در آنها می‌بینم که بیان آنها شاید توضیح واضحات باشد و در این زمان اندک نگنجد. صحبت و بحث درباره مهم‌ترین مقوله‌ گفته شده در بالا، یعنی کپی‌رایت محصولات دیجیتال، چیزی است که شاید ساعت‌ها و روزها زمان بخواهد تا بتوان آن‌ را به نتیجه‌ای رساند که هم ناشر و هم نویسنده، حفظ حریم محتوای‌شان را به عینه و در قالب قانون ببینند.
جناب وزیر آتی! دغدغه‌های نشر دیجیتالی کم نیستند و آنچه که از دست و زبان من برآمد شاید ذره‌ای از دغدغه‌های بزرگان این حوزه را منعکس نکرده باشد. امیدوارم با همت متعالی شما و همکاران‌تان در دولت جدید، بتوانیم آینده‌ای را تصور کنیم که در پایان چهار یا هشت سال آینده، چند قدم عملی برداشته شده باشد و حرف‌ها و شعارها تنها روی کاغذ باقی نمانده‌ باشند و لبخندی از رضایت بر لبان‌مان نقش ببندد.
به امید آن روز.

1 دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.