نوشته‌های احسان طریقت

دوست عزیز! فرهنگ و ادب کالا نیست

منتشر شده در روزنامه فناوران – ( لینک مطلب در سایت فناورانpdf)

موفقیت تجاری یک محصول خوب فرهنگی یا به طور خاص کتاب، عمدتا بستگی به طراحی جلد یا ظاهر آن محصول دارد. خلاقیت در طراحی و ایجاد جذابیت بصری در بیننده می‌تواند فرد را به خرید این محصول فرهنگی بیش از پیش تشویق کند. اما به تازگی در فروشگاه‌های کتاب و کالاهای فرهنگی با پدیده عجیبی روبه‌رو هستیم؛ به فروش رساندن محتوای نه چندان خوب و با کیفیت به زور ظاهری زیبا!

ماهیت یک اثر هنری فرای ظاهر آن می‌تواند در طول تاریخ، آن‌چنان ناب و زلال باقی بماند که نسل به نسل از کتابخانه‌ای به کتابخانه دیگر منتقل‌شده و ذهن‌های زیادی را با خود همراه کند. صد البته که نقش طراحی و ظاهر زیبای محصول را نمی‌توان نادیده گرفت، ولی فروش یک محصول ضعیف، تنها به صرف گول زدن با اثربخشی بصری نیز چندان جالب توجه نیست.
این کار بیشتر به جنایتی بدون خون و درد شباهت خواهد داشت. جنایتی که هم برای ناشر و هم برای تولیدکننده جرمی سنگین است که در طول تاریخ می‌توان آن را به قضاوت نشست. شاید پوشاندن لباسی زیبا به محتوایی که چندان هم پرمغز نیست، راه‌حلی ساده و ابتدایی برای فروش رفتن محصول باشد، اما به یقین راه‌حلی قطعی نبوده و بسیار زود فراموش می‌شود و نتیجه‌اش هم یک بازی باخت‌باخت برای تولیدکننده و ناشر خواهد بود.
این روزها با دیدن چنین صحنه‌هایی یاد داستان پادشاه و لباسش که گفته شده بود فقط افراد عاقل قادر به دیدنش هستند، ولی در واقع هیچ‌چیزی نبود می‌افتم. لباسی که در واقع وجود نداشت! وقتی دروازه‌های قصر باز شد مردم با تعجب دیدند پادشاه لخت، اما با غرور بیرون آمد و پس از چندی مورد استهزا قرار گرفت.
امروز بسیاری از محصولات فرهنگی هم این‌گونه شده‌اند. ناشر و طراح به گمان اینکه کاری کرده‌اند کارستان، بادی در غبغب، ابرویی بالا و پوزخندی بر لب به دیگران نگاه می‌کنند که محصولی ساخته‌ایم فلان و بهمان! اما بدون محتوای مطلوب تو گویی که این محصول هیچ نیست!
البته تا زمانی که افرادی هستند که کتاب مورد نظرشان را برای هماهنگی با رنگ دکور و پرده اتاق نشیمنشان می‌خرند، انتظار زیادی هم از دست‌اندرکاران نمی‌توان داشت که رعایت حال اندیشه و فرهنگ دوستان را کنند. فراموش نکنیم فرهنگ و ادب کالا نیستند که تنها به فروش آنها می‌اندیشیم.

 

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.