نوشته‌های احسان طریقت

الکس فرگوسن: مدیری بزرگ برای شیاطین سرخ

سرعت رقابت در دنیای امروزی آنقدر زیاد است که حفظ بالاترین جایگاه ممکن در طولانی مدت بسیار سخت و هزینه بر است. این سرعت رقابتی را اگر در فوتبال بخواهیم بسنجیم به احتمال زیاد باید آن را چند برابر بیشتر کنیم. جایی که تیمهای مختلف با نتیجه نگرفتن در چند بازی، می‌توانند دچار تغییرات کلی از مدیریت تیم تا حتی تعداد زیادی از بازیکنان شوند.
شاید این روزها همه از مسی، بارسلونا، بایرن مونیخ و بسیاری تیمهای دیگر صحبت کنند که در مسیر پیشرفت و ترقی هستند، اما اگر کمی بیشتر و طولانی‌تر به داستان موفقیت‌ها نگاه کنیم، کسی به گرد پای “سر الکس فرگوسن” نمی‌رسد. کسی که همین چند هفته پیش باز هم قهرمان لیگ جزیره شد.
سر الکس فرگوسن نه تنها در دنیای فوتبال می‌تواند مثال خوبی از موفقیت باشد، بلکه نوع مدیریت، تیم داری او می‌تواند درس‌ها و نکته های بسیار خوبی داشته باشد. کسی که موفقیت‌های بیشمارش در تیم منچستر و در فوتبال جزیره تمامی نداشته و باعث نشده است این موفقیت‌های بیشمار ذره ای از انگیره و تلاش او کاسته شود.

Red Boss - Sir Alex Ferguson

موفقیت های او در راهش می تواند برای بسیاری از ما که می خواهیم خود را در دنیای رقابتی این روزها در زمره قدرتمندان نگه داریم درسهای بیشماری داشته باشد.

  • توانایی به روز ماندن و دوباره ساختن: یکی از مزایای فرگوسن در یادگیری مداوم اوست. این یادگیری باعث ایجاد تحول و کمک به با انگیزه نگه داشتن منچستر است. فرگوسن همواره به دنبال حالت برتری و دستیابی به بالاترین درجه ممکن در رقابت است. نکته ای که هفته پیش در بازی منچستر و آرسنال و پس از گذشت دو هفته از قهرمانی منچستر در جزیره به عینه دیده می‌شد. منچستر برای شکستن رکورد بیشترین امتیاز کسب شده در یک فصل رقابت می‌کرد و نه قهرمانی!
  • نترسیدن از تغییرات: فرگوسن از سال 1986 تا به حال مربی منچستر بوده. چیزی در حدود 27 سال! رقمی بسیار زیاد که معادل دیدن 6 دوره کاری روسای جمهوری آمریکا، 5 دوره کاری نخست وزیران بریتانیا، 10 مربی لیورپول، 18 مربی چلسی و 19 مربی منچسترسیتی است! تداوم کاری در این مدت زمان و موفق بود در اکثر این سال‌ها، لشکری از افراد زبده را می‌طلبد. نکته ای که در مدیریت الکس فرگوسن به خوبی دیده می‌شود، پرورش استعداد افراد، میدان دادن به آن‌ها، طراحی فرآیند ستاره شدن آن‌ها و در نهایت با رفتن آن‌ها از تیم رو کردن یک ستاره دیگر در تیم است. تیم منچستر هر چند سال با ورود روح تازه ای در آن دمیده می‌شود و همواره تغییراتی برنامه ریزی شده و از پیش دیده در آن رخ می‌دهد. اما نکته جالب توجه آن حفظ یکپارچگی تیم در بازی است.
  • نگاهی دقیق، ریز و همه جانبه به تمام حوزه‌ها: فرگوسن تنها یک مربی نیست! او با نگاه بسیار دقیق و جزئی بینی که در کارش دارد حوزه های مختلفی مانند تیم جوانان منچستر، توسعه باشگاه، مسائل تجاری منچستر و بسیاری موارد دیگر را در نظر داشته و به قولی دستی بر آتش همه مسائل در باشگاه منچستر دارد.
  • زندگی او فقط فوتبال نیست!: بسیاری از ما تصور می‌کنیم که برای موفق شدن در کاری باید خود را وقف در آن کنیم و تمامی جنبه های دیگر زندگی را نادیده بگیریم. اما فرگوسن نظر دیگری دارد! فرگوسن خارج از زمین فوتبال زندگی موفقی دارد. او همسر و سه فرزند دارد و بخش از وجود خود را در اسب سواری و مسابقات مربوط به آن قرار داده است. تمام و کمال و بدون هیچ وقفه ای غرق در کار شدن سوپاپ‌های اطمینانی که می‌تواند فرد را در برابر فشارهای زیاد و خستگی و بریدن از کار محافظت کند از بین می‌برد و آمادگی سریع‌تری برای شکست به ارمغان می‌آورد.
  • تلفیق قدرت شخصی و انضباط کاری: هیچ کسی نیست که در قدرت فردی الکس فرگوسن شک داشته باشد. او مدیر و فرد قدرتمندی است که توانسته توسط همین قدرتش انضباط تیمی پایدار و کاملی به تیم و باشگاه منچستر اعمال کند. در تیم او فقط  و فقط همه باید از رهبری یک نفر اطاعت کنند. این موضوع را حتی بازیکنان سرکشی هم چون “روی کیین”، “دیوید به کام” و حتی اسطوره منچستر “اریک کانتونا” هم می‌دانستند و پذیرفته بودند.
  • قدرت و قابلیت پرورش دهندگی: هرچند الکس فرگوسن دیسیپلین کاری بسیار دقیق و منظمی برای تیم و بازیکنان و حتی خودش دارد، این دلیل نمی‌شود که پرورش دهنده خوبی نباشد. او در کنار تمام سخت گیری‌هایش به بازیکنان اش اجازه رشد و ترقی می‌دهد و به عنوان فردی حامی در کنار بازیکنانش است تا مشکلات آن‌ها را حل کند. نمونه بارز این کار “رایان گیگز” است. او که در ابتدا به عنوان یک بازیکن معمولی به تیم اضافه شده بود و شاید در بعضی بازی‌ها تنها دقایقی بازی داده می‌شد، به یک ستاره برای تیم بدل شده و اکنون با نزدیک شدن به زمان بازنشستگی در کنار بازی کردن‌های کوتاهش، دوره های لازم را طی می‌کند تا بتواند به عنوان یک مربی یا مدیر در آینده نزدیک در خدمت تیم باشد.

برای سر الکس فرگوسن، بزرگ مربی شیاطین سرخ می‌توان کتاب‌ها و مقاله‌ها نوشت. فرگوسن به راستی هر آنچه که در دنیای فوتبال باشگاهی بوده را طی دو دهه و نیم از آن خود کرده و خود را بر بلندای موفقیت می‌بیند و در آنجا جایگاهش را تثبیت کرده. عملکرد او استثنایی بوده و از او یک مرد ویژه در این راه ساخته است.

با استفاده از این مقاله

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.