نوشته‌های احسان طریقت

چطور خود را توصیف می کنید؟

شغل شما چیست؟ خودتان را در چه چیزی شاخص می‌دانید؟ شما در دید دیگران چگونه هستید؟ تعریفی که آن‌ها از شما ارائه می‌کنند چقدر با چیزی که شما انتظار دارید مطابقت دارد؟

تا حالا به جواب این سوالات فکر کرده‌اید؟ جواب به این سوال ها بسیار مهم است! اثری که شما در دنیای واقعی و دنیای مجازی از خود به جای می‌گذارید، تعاریفی را در ذهن دیگران به جای می‌گذارد که اگر این تعریف‌ها با چیزی که شما انتظار دارید مطابقت نداشته باشد، اشکال را باید در یک چیز دانست: شما خود را خوب معرفی نکرده اید!

بگذارید این موضوع را از دو منظر نگاه کنیم: معرفی برند شخصی خودتان یا همان پرسنال برندینگ، و معرفی کسب و کارتان. در این مطلب سعی می‌کنم به بخش اول بپردازم. هرچند که لایه‌هایی از این بخش را در معرفی کسب و کارتان نیز می‌توانید پیدا کنید.

لحظه ای را تصور کنید که با یک فرد مهم که آشنایی با او می‌تواند فضای کسب و کارتان را تغییر اساسی دهد در یک آسانسور قرار دارید! زمان اندک است و شما باید خود را به سرعت، در کمترین زمان معرفی کنید. از طرف دیگر این معرفی باید آنقدر جامع باشد که اثر مثبت اولیه را در فرد مقابل به جا بگذارد. تصور این موضوع شاید کمی سخت باشد، اما بسیاری از ما در اینگونه لحظات خاص زیاد قرار گرفته‌ایم ولی به آن دقت نکرده ایم!

برای اینکه بتوانید در این شرایط برنده باشید از روشی به نام Pitch elevator استفاده کنید. این روش تمرینی است تا شما در 30 ثانیه خود را طور کامل معرفی کنید!. اما چطور؟

برای تمرین این موضوع (معرفی سریع و کامل خود) بد نیست از یک نقشه ذهنی استفاده کنیم. شما برای معرفی خود هر آنچه که فکر می‌کنید لازم است روی کاغذ بنویسید. موارد مهم را مشخص کرده و در یک گروه قرار دهید. چهار یا پنج جمله با محوریت کلمات Western union money order مهمی که در بخش قبلی مشخص کردید در معرفی خودتان بنویسید. البته باید این نکته را توجه داشته باشید که این کلمات را برای چه فرد یا قشری می‌خواهید استفاده کنید. اگر این کلمات در حوزه دانش فرد مقابلتان نیست آن‌ها را در این جمله‌ها نگنجانید. چون فرد مقابلتان در این مورد اطلاعی ندارد و از اهمیت آن‌ها خبردار نیست، بنابراین ممکن است زمان معرفی خودتان را به سادگی از دست دهید! بنابراین جامعه هدفتان را به خوبی مشخص کنید.

این جملات و نوشته‌ها را آنقدر تمرین کنید و تصحیح نمایید تا بهترین حالتِ معرفی شما باشند. جملاتی که شما انتخاب کردید بسیار مهم هستند چون شما را معرفی می‌کنند.

شاید این موضوع کمی کلیشه ای به نظر برسد. جملاتی روتین و با شیوه ای که بقیه هم به همان روش بیان می‌کنند. برای این که حداقل کمی متفاوت باشید چه باید بکنید؟ دقیقا پاسخ این سوال در همین سوال هست: کمی متفاوت باشید. سعی کنید گفتگوی خود را با شیوه ای شروع کنید که نتیجه نهایی آن این سول باشد: «وواااوو! میشه کمی بیشتر توضیح بدید؟» این اثری که شما می‌گذارید، بحث و ادامه گپ و گفتگوی شما را به بیرون از فضای آسانسور (فرضی) می‌کشاند. این که متفاوت بودن را به چه شیوه ای اجرا کنید به خلاقیت شما بستگی دارد و شما در آن لحظه باید تصمیم بگیرید که با چه شیوه ای شروع کنید تا اثرگذار باشید.

ویدئوی زیر یه نمونه خوب از این شیوه معرفی کردن است:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=y1Y02_oZP8U]

این موضوع فقط در مورد کسب و کار یا قابلیت‌ها و توانایی‌های شغلیتان کاربرد ندارد. ما در روز بسیاری اوقات در شرایطی قرار می‌گیریم که باید اثری از خود به جای بگذاریم. پس این موضوع را مد نظر قرار دهیم که ما چگونه خود را معرفی می‌کنیم؟

1 دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • خیلی جالب بود. من چند روز دیگه مصاحبه دارم و این بهترین فرصت زندگیمه. اگر در زمینه معرفی کردن خود مطلب دیگه ای هم دارید بهم ایمیل کن. تا آخر عمر دعات میکنم.