نوشته‌های احسان طریقت

تنها در رویا

طبقه مملو از آدم بود. همه در حال رفت و آمد بودند. یکی از اتاقش بیرون می‌آمد و یکی با وسیله‌هایش به اتاق جدیدش نقل مکان می‌کرد. همه در تکاپو و خندان. هیچ کدامشان را نمی‌شناخت. او هم مثل همه روزهای دیگر رأس ساعت مقررش لیوانش را پر از آب جوش می‏کرد. بخار آب جوش رقصان به هوا می‌رفت. لبخندی زد و هرچند می‌دانست که بویی در کار نیست، اما چشمانش را بست و بخاری را که بیرون می‌آمد بو کرد. لبخند بر لب از اتاق بیرون آمد و از میان همهمه آدم‌ها، آرام به اتاقش رفت.

در اتاق مثل همیشه تنها بود. پنجره اتاقم بسته و پرده‌ها کشیده. روی میزش علاوه بر چند کاغذ و کتاب که چیز جدیدی نبودند، یک جعبه چای کیسه‏ای انگلیسی هم بود. به علاوه آن‌ها یک شمع و قلمدان. صدای ویولنی هم که همیشه در اتاقش شنیده می‌شد پابرجا بود. تکیه داد به صندلی و چشمانش را بست. راستش حسش را نداشت تا درِ جعبه چای را باز کند و یکی از میان آن همه طعم و بو انتخاب کند.

صدایی آمد و در باز شد و از میان آن همه سر و صدا،او آمد! مثل همیشه آرام و بی صدا بود. لباسش همان لباس همیشگی، خنده‌اش همان خنده همیشگی و آرامشش نیز. سلامی کرد و بدون این که چیزی بپرسد در ظرف را گشود. بوی چای ناب به همراه بوی دارچین و لیمو فضا را پر کرد. اما هنوز بوی عطرش به مشام می‌رسید. بوی عطرش مثل همیشه، اما هیجان برانگیز بود. چای را که برداشت از دختر درخواست کرد که اجازه دهد تا که برایش آب جوش تازه ای بیاورد. پیشنهادش را رد کرد و چای را درون لیوانش انداخت…

احساس عجیبی داشتش. اتفاق عجیبی داشت رخ می‌داد. همهمه بیرون به صدای مبهمی تغییر یافته بود. صداها مبهم‌تر شده بود. حرکتشان کندتر شده بود. گویی زمان کندتر می‌گشت. ناگهان چهره‌اش دگرگون شد. ترسیده بود. هرچه پسرک می‌خواست دستش را به سویش دراز کند، گویی چیزی نمی‌گذاشت. پنجره به یک‏‏باره باز شد و نوری شدید وارد اطاق شد. همین طور که ایستاده بود به پسر نگاهی کرد و به سمت نور کشیده شد. نور با نزدیک شدن او به لبه پنجره کمتر و کمتر می‌شد.

تمام تن پسر را ترس فرا گرفته بود. گویی فلج شده بود. دخترک به لبه پنجره رسید، او نیز توانست تکانی بخورد. از یک حدی بیشتر نمی‌توانست به او نزدیک شود. چیزی که می‌دید را نمی‌توانست باور کند. او به لبه پنجره رفت و از آن به بیرون پرید. پسر فریاد زد و به سمتش دوید.

اما دیگر دیر شده بود. از لبه پنجره که بیرون را نگاه می‌کرد تماماً باران و طوفان بود. اما او به آرامی فرود می‌آمد. همه چیز در اطرافش به تندی حرکت می‌کردند، اما خودش آرام پایین می‌رفت. پسر همین طور فریاد می‌زد و اشک می‌ریخت.

به نزدیکی زمین که رسید رنگ لباسش تغییر کرد. باورش نمی‌شد. اما همان نوری که او را به بیرون کشیده بود همه در نقطه ای از زمین در حال جمع شدن بود. همچون ابراهیم که از آتش برون رفت، مردی از آن نور بیرون آمد. درشت هیکل و قوی، مهربان و چهارشانه. آرام او را در آغوش گرفت و بر زمین گذاشت. لباس هردو سپید بود، سپید همچون برف.

به بالا نگاه کرد و خندید. ناگهان نور ناپدید شد و مردِ ابراهیم وارِ ما نیز ناپدید شد. همه چیز به حالت عادی برگشت و همه چیز آرام شد. فریادی زد و از خواب پرید.

من بودم و شب و ساعتی که بالای سرم تیک تاک می‌کرد.

این داستان در سال ۱۳۸۸ نوشته شده و در سال ۹۱ بازبینی شد.

1 دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.