نوشته‌های احسان طریقت

آخر هفته با طعم کارآفرینی، Startup Weekend در تهران

کارآفرینی واژه است که مدت زمان زیادی از ورود آن به فرهنگ زبانی و کاری ما نمی گذرد. اما این ورود با رشد سریع این مفهوم در میان علاقه مندان همراه بوده و اکنون کمترین دانشجو یا علاقه مندی است که چیزی درباره کارآفرینی نشنیده باشد. در سطح جهان هم به همین ترتیب است و حتی آنها علاوه بر مطالعه، کارهای عملی زیادی برای کسب تجربه واقعی از کار تیمی در یک استارت آپ، سرمایه گذاری، نحوه ورود به بازار تجاری، و تعامل با سایر اعضای تیم انجام داده اند.

اما واقعا یک استارت آپ چیست؟

در تعریف یک کار آفرینی آمده است: “کارآفرینی فرآیند یا مفهومی است که در طی آن فرد کارآفرین با ایده‌های نو و خلاق و شناسایی فرصتهای جدید، با بسیج منابع به ایجاد کسب و شرکتهای نو، سازمانهای جدید و نوآور رشد یابنده مبادرت می‌ورزد . این امر توام با پذیرش خطرات است ولی اغلب منجر به معرفی محصول یا ارائه خدمت به جامعه می‌شود. بنابراین «کارآفرینان» عوامل تغییر هستند که گاهی موجب پیشرفتهای حیرت‌انگیز نیز شده‌اند.” بنابراین در یک کارآفرینی با یک سری ایده، تیم، بخش بازارگانی، استراتژی موفقیت و عواملی از این دست روبرو هستیم.

اما آیا برای کسب تجربه در زمینه راه اندازی یک استارت آپ راه ساده تری وجود ندارد که علاوه بر قرار گیری در فضای راه اندازی یک استارت آپ بتوان تجربه و دانش عملی اینکار را نیز کسب کرد؟ پاسخ این سوال مثبت است.

Startup Weekend
Startup Weekend

Startup Weekend چیست؟

برنامه جهانی Startup Weekend  یک رویداد آموزشی در سراسر دنیاست که در انتهای یک هفته برگزار می شود. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت آپ، بازاریاب های حرفه ای و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا انتهای هفته طی ۵۴ ساعت پروژه هایی را آماده نمایند. در این برنامه جهانی تا بحال بیش از ۴۵ هزار نفر در بیش از ۵۰۰۰ تیم شرکت نموده اند.

در این برنامه شما ایده تان را  مطرح می کنید و در صورت رای آوردن ایده تان از جانب شرکت کنندگان، نیازهایی که دارید، از جمله برنامه نویس،گرافیست، بخش تجاری و بازرگانی و سایر مواردی که لازم است را تهیه کرده و به ساختن و پرداختن ایده تان می پردازید. هدف اصلی این کار نحوه اجرا و کسب تجربه از کار کردن در یک کار گروهی است. پس مهم ایده نیست و فقط اجرای ایده مهم است. اگر شما ایده ای در ذهن دارید که به نظر شما بسیار ناب است و ارزش زیادی دارد یا در این برنامه شرکت نکنید و یا ایده خود را در این برنامه مطرح نکنید. ما به ایده ها ارزشی نمی دهیم.

در استارتاپ ویکند ایده های زیادی مطرح می شوند اما آنچه در این برنامه اهمیت دارد فقط سه چیز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا!

 

اسپانسرهای جهانی
اسپانسرهای جهانی

این رویداد در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، پارک تجاری مایکروسافت و آمازون مورد حمایت قرارگرفته است و رویدادهای محلی در شهرها نیز به کمک حامیان محلی با موفقیت برگزار می گردد. هدف استارت آپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است.

 

برنامه Startup Weekend در تهران
برنامه Startup Weekend در تهران

اولین دوره این برنامه در ۸ شهریور ۱۳۹۱ در ایران و در هر تهران برگزار خواهد شد. به همین مناسبت دیروز اولین جلسه هماهنگی برای برگزاری این رویداد و شکل گیری گروه های همکار در دفتر شرکت خاورزمین تشکیل شد و مقدمات این برنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تیم های داوطلب تشکل شد و قرار بر این شد تا مقدمات لازم برای بهتر برگزار شدن این رویداد جهانی و مهم به بهترین شکل و نحوه فراهم شود.

در حال حاضر امکان پیش ثبت نام این دوره فراهم شده و در صورتی که تمایل داشته باشید تا اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید از منابع زیر استفاده کنید.

 

www.StartupWeekend.ir

tehran.startupweekend.org

4 نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.