نوشته‌های احسان طریقت

خانه هایی هوشمند با سیستم عامل HomeOS مایکروسافت

تلویزیون های هوشمند، انواع و اقسام گوشی های هوشمند، تبلت ها، کنسول های بازی و بسیاری دستگاه های دیگر امروزه در بسیاری از خانه های ما حضور پیدا کرده اند. هر کدام ماموریت دارند تا بخشی از سرگرمی ها یا کارهای ما را به عهده گرفته و آنها را تسهیل کنند. اما تصور کنید که امکان این وجود داشت که تمام اجزا، یا حداقل اجزای کاربردی تر خانه خودتان را با استفاده از بخش مدیریتی ویژه ای مدیریت می کردید. یا برای کم و زیاد کردن نور اتاق تنها حرکت خاصی با دستتان انجام می دادید و این کار به راحتی انجام می شد. یا وقتی در منزل از اتاقی حرکت می کردید، سیستم هوشمندی وجود داشت تا بتواند موسیقی مورد علاقه تان را که در حال گوش کردن به آن بودید مدیریت می کرد و بدون کم شدن یا قطع شدن صدا از اتاقی به اتاق دیگر آن را برای شما مدیریت می کرد.

بله شاید زمانی تمام این موارد تنها رویا بود. اما بخش تحقیقاتی مایکروسافت وارد عمل شده و از طرح سیستم عاملی پرده برداشته است که تمام موارد بالا و موارد بسیار زیاد  دیگری را پوشش خواهد داد. HomeOS نام سیستم عامل جدیدی است  که به منازل ما خواهد آمد.

Microsoft HomeOS

بخش تحقیقاتی مایکروسافت با ارائه این موضوع و پرده برداری از پروژه HomeOS در واقع هدف اصلی خودش را یکپارچه سازی تکنولوژی هایی قرار داده که به طور کاملا غیرمتمرکز در منازل وجود دارند. به طور مثال kinect مایکروسافت که پس از ورود پر سر و صدا و موفق خودش تونست موفقیت های زیادی را به همراه کنسول بازی xbox 360 به همراه داشته باشه و در حال حاضر نسخه مخصوص pc هم در بازار وجود دارد، می تواند بخش مهمی از این فناوری و سیستم عامل جدید را به عهده بگیرد. به طور مثال با تشخیص حرکت فردی که در حال حرکت از اتاقی به اتاق دیگر است، چراغ های اتاق نیز با حرکت فرد تغییر کنند. یا یا صادر کردن فرامینی که از طریق گوشی مبتنی بر ویندوزفون صورت خواهد گرفت می توانید عملیات خاصی را انجام دهید. به طور مثال می توان فرمانی به سیستم کنترل هوشمند خانه صادر کرد که پس از باز شدن در خانه، چراغ های بخش های خاصی از خانه روشن و یا دمای آنها در درجه خاصی قرار بگیرد!

بر طبق اطلاعاتی که مایکروسافت ارائه کرده است، این سیستم عامل در ۱۲ خانه برای مدت ۴ تا ۸ ماه مورد استفاده قرار گرفته و نتایج بسیار رضایت بخشی نیز به همراه داشته است. ۴۲ دانش آموز و برنامه نویس نیز وظیفه تولید و توسعه برنامه های مختلف برای دستگاه های مختلف را به عهده داشته اند. اطلاعات کامل تر و فنی تر درباره این سیستم عامل را می توانید از اینجا دریافت کنید. همچنین می توانید تعداد زیادی ویدئو درباره همین موضوع را از اینجا ببینید و ایده ای که مایکروسافت دارد را مشاهده کنید.

ایده اینروزهای مایکروسافت شاید ایده جدیدی نبودهو سال هاست که در ذهن مردم و شرکت های بزرگ کامپیوتری حضور در منازل و داشتن خانه ای هوشمند رویایی بزرگ و هیجان انگیز باشد، اما گویا باید به زودی منتظر ساخت و تجهیز منازل به سیستم های هوشمندی باشیم که توسط مایکروسافت  و یا حتی شرکت های دیگر تجهیز خواهند شد. اما آیا موضوعات امنیتی و مدافعان حفظ حریم خصوصی افراد به راحتی قابل پوشش و محافظت خواهد بود؟ آیا از این که همه دستگاه های ما با یکدیگر شبکه شوند، احساس خوبی خواهید داشت؟ باید منتظر ماند و دید که آیا این خانه های هوشمند به راحتی خانه های امروزی ما هستند یا خیر.

منابع ( + + + + )

4 نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.