نوشته‌های احسان طریقت

کشف قدیمی ترین سیاره

“دو سیاره غول پیکر که در مدار یک ستاره در فاصله ۳۷۵ سال نوری از ما در حال گردش هستند به عنوان قدیمی ترین عضو دنیای ما کشف و شناخته شده اند.” این جمله ای است که اینروزها دانشمندان آنرا دهان به دهان مطرح کرده و راجع به آن بحث می کنند.

oldest-exoplanets-discovered_50369_600x450

طول عمر تقریبی این ستاره چیزی در حدود ۱۲٫۸ میلیارد سال تخمین زده شده و بنابراین سیاره های اطراف آن نیز چیزی در همین حدود عمر خواهند داشت. این طول عمر چیزی در حدود تنها چند میلیارد بعد از انفجار بزرگ یا همان big bang تخمین زده می شود. “در این زمان راه شیری هنوز به تکامل نرسیده بوده” این گفته Johny Sertiawan  سرپرست مطالعات فوق است که در موسسه اخترشناسی ماکس پلانک در هایدلبرگ، آلمان انجام شده است.

در طی همین مطالعات بود که Setiawan و همکارانش متوجه گردش سیاراتی شدند که به دور این ستاره در حال گردش بودند. بر طبق محاسبات یکی از این سیارات اندازه ای برابر با سیاره مشتری داشته و گردش کامل آن در مدار، حدود ۷ روز طول می کشد. سیاره دیگر چیزی در حدود ۳ برابر اندازه سیاره مشتری بوده و چرخش کامل آن در مدار در حدود ۹ ماه و نیم به طول می انجامد.

“یک امکان در مورد تخمین سن سیارات این است که احتمال دارد سنا آنها، از چیزی که نشان می دهند کمتر باشد و این هم به دلیل دیرتر متولد شدن آنها نسبت به تولد ستاره است. اما این موضوع چندان با اهمیت و جدی نیست. معمولا سیارات مدت زمان کمی بعد از تولد ستاره بوجود می آیند و سیارات نسل دوم هم بعد از مرگ ستاره بوجود می آیند. به هر حال در این مورد، گزینه های ما چندان مهم نیستند.”

این ها گفته های Sertiawan بودند که در مورد طول عمر سیارات بیان شده بود.

 

با تمام این نظریه ها و تخمین های طول عمر، گویا بعید است که این بخش کشف شده۱۳ میلیارد سال دیگر را نیز تجربه کند. به زودی ستاره کشف شده، تبدیل به غول سرخ رنگی شده و مراحل آخر عمر را مانند ستاره های دیگر طی خواهد کرد. در این مرحله ستاره به شدت بزرگ شده و به نزدیکی سیارات خواهد رسید و حیات آنها چه در این مرحله و چه در مرحله بعد از مرگ ستاره به شدت تهدید خواهد شد.

منبع +

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.