نوشته‌های احسان طریقت

گیک بیمار نیست، عاشق است

“اه ولش کن بابا، همش سرش تو اون دستگاه مسخره اس. قبلا فقط یه لپتاپ بود حالا خوردِ ریز هم اضافه شده بهش. نگرانشم!” …

 

“بهش بگیم بیاد؟” “نه بابا ولش کن، میاد بهمون خوش نمیگذره. همیشه هم نگران اینه که این اینترنت داره اونجایی که میریم یا نه؟ نمیدونم تو اون اینترنت مسخره چی چی هست”…

 

“اینقدر پولت رو دور نریز! خوب یعنی چی فرت و فرت میری به این آت اسغالا پول میدی……”

 

نمیدونم شما هم این نمونه حرف ها رو شنیدید یا نه؟  اما معمولا اونهایی که زیاد با دنیای کامپیوتر سر و کار دارن از این حرف ها زیاد میشنون. اینروزها با پیشرفت سریع فناوری و افزایش سرعت اینترنت و انواع و اقسام دستگاه‏ها و گجتهای مختلف، زندگی به کام گیک‏ها به شدت شیرین شده. اما خوب از یه منظر دیگه هم شاید تلخ.

 

زیاد پیش میاد که تو جمع دوستان یا تو سایت‏های مختلف وقتی با همین دسته از افراد حرف میزنم و دور هم هستیم، همه از دیوایس‏های مختلف میگن، از خریدهای جدیدی که داشتن حرف میزنن، تبادل نظر میکنن و خلاصه اینکه با هم خوش هستند و حرف همدیگر رو میفهمن ئ لذت میبرن. شاید این بخش آخر مهمترین بخش باشه. این که حرف همدیگر رو می‏فهمن.

 

اما وقتی همین افراد پیش خانواده هستن، پیش دوستان غیر گیک‏شون میرن و یا مهمونی … یه جور ناراحتی هم برای خودشون پیش میاد، هم برای دیگران. اینکه کسی حرف اونها رو نمیفهمه و شاید از خرید فلان دیوایس یا هر موضوع جدید دیگه‏ای ذوق نمی‏کنن برای دوست گیک ما آزاردهنده‏اس. اما یه دید دیگه هم وجود داره. اون هم دید آدم‏های غیر گیک به این دسته از افراد هست.

 

نگاه توام با سرزنش از خرج کردن پول، یا نگاهی با این مضمون که ای بابا این پسر/دختر تنها مونده و رو آورده به اینچیزها، نگاه معتادگونه افراد خانواده و دوستان نزدیک به طولانی مدت بودن کار با گجت‏ها یا هر مورد دیگه، مسخره کردن این موضوع که پول خرید این گجت رو میبردی میدادی فلان چیز دیگه رو میخریدی و هزاران نمونه دیگه از این نگاه‏ها هستش که روی گیکها قرار داره و اونها رو آزار میده.

 

Evolution_of_the_Geek_by_zyrus86

 

گیک‏ها هم مثل مردم عادی هستن، مثل همون عده‏ای هستن که عاشق خرید کردنن، مثل همونهایی هستند که عاشق ماشین و رانندگی هستن، مثل اونهایی هستن که عاشق طبیعتن، مثل اونهایی هستن که عاشق مسافرتن، مثل اونهایی هستند که عاشقِ… آره درسته گیکها هم عاشق هستن. عاشق فناوری و دیوایس‏های غیر معمول. عاشق چیزهایی هستن که تا حالا وجود نداشته ان و حالا به وحود اومدن. عاشق نکاه کردن به زندگی از یه دریچه دیگه هستن. گیک‏ها بیمار و معتاد نیستن. گیکها عاشق هستن.

3 نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • گوش من که دیگه از این حرفا پر شده !!!
    دیگه اهمیت نمیدم به این حرفا
    خیلی از مسائل رو درک نمی نکنند!! بزرگترین حماقتم اینکه واشون بشینی حرف بزنی!
    خدا رو شکر از وقتی که ایپد خریدم دیگه نه تو مهمونی احساس بدی دارم و نه جای دیگه ای