نوشته‌های احسان طریقت

جام جهان نمای آی تی – ۲

هفته گذشته میلادی (۸ – ۱۴ فوریه ۲۰۱۰) با خبرهای مختلفی همراه بود که شاید بتوان مهمترین آن را راه‌اندازی سرویس جدیدی از طرف شرکت گوگل به نام Google Buzz نامید.

اگر درهفته گذشته حساب جی‌میل خود را باز کرده باشید با اضافه شدن یک گزینه در زیر کلمه inbox مواجه شده اید. سرویسی که شرکت گوگل برای جبران شکست های خود در راه اندازی سایت-های اجتماعی مانند orkut راه اندازی کرده، هرچند دارای جذابیت های همیشگی محصولات شرکت گوگل است، اما ایده آن بسیار شبیه سایت هایی همچون twitter, friendfeed و facebook است.

شاید مهمترین نقد در مورد این سرویس، کپی تمام عیاری ازسایت friendfeed بودن آن باشد. سایتی که می‌توانید مطالب مورد علاقه خودتان را با دوستانتان به اشتراک بگذارید، برای مطالب دیگران نظر بدهید و یا حتی مطالب را به دو دسته عمومی و ویژه دوستانتان تقسیم کنید.از ایرادهای دیگری که به این سرویس وارد شده است می توان شلوغ کردن محیط حساب پست الکترونیکی، دعوت اتوماتیک از افرادی که حتی شاید فقط یک بار با آنها در تماس بوده اید، و عدم رعایت مسائل مربوط به حریم خصوصی افراد را نام برد. البته این سرویس شاید برای افرادی که از سایتی همچون فرندفید استفاده نکرده اند، دارای محیطی جذاب و دوست داشتنی باشد، اما به هر حال مواردی که در بالا ذکر شد و شاید مواردی دیگر، هنوز بسیاری از کاربران را به سمت این سرویس نکشانده است.

اما در هیاهوی راه اندازی سرویس Google Buzz ، خبر رشد توییتر نیز در خور توجه است. طبق آماری که از طرف سایت Royal Pingdom ارائه شد، توییتر رکورد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون توییت در ماه ژانویه را ثبت کرده است که Evan Williams مدیر عامل شرکت توییتر آن را درنوردیدن تمام مرزهای موجود نامیده است. با توجه به آمار ارائه شده می توان به سهولت، رشد ۱۶ برابری توییتر را در ژانویه ۲۰۱۰ نسبت به همین ماه در سال ۲۰۰۹ مشاهده کرد.همچنین در ۳ ماهه گذشته توییتر رشدی معادل ۱۷ درصد را شاهد بوده است. تفسیر این اعداد ساده به نظر می رسد: توییتر در یک روند کاملا شفاف و سالم رو به رشد حرکت می کند. اما به هر حال توییتر با مشکلاتی که مدت ها پیش گریبان گیرش بوده، همچنان در جدال است و شاید آمار Royal Pingdom بسیاری از مشکلات این سایت محبوب و دوست-داشتنی را نمایش نداده است.
اما مشکلات فقط مختص شرکت توییتر نبوده و گریبان گیر بسیاری از شرکت های بزرگی همچون یاهو است. شرکت یاهو و سایت آن همچنان دارای مشکلات بزرگی هستند. شرکت یاهو که چندی پیش با واگذاری بخشی از خدمات خود به مایکروسافت امیدوار بود مشکلاتش کاهش پیدا کند، این روزها با واگذاری خدمات کاریابی خود، نشانی از بهبود را در خود نمی بیند. یاهو خدمات کاریابی خود موسوم به Hotjobs را با دریافت ۲۲۵ میلیون دلار به شرکت مانستر واگذار کرد. روند فروش و یا توقف خدمات یاهو از زمان انتخاب کارول بارتز به عنوان رئیس هیات مدیره یاهو شدت گرفته، به طوری که وی قصد دارد اوضاع نابسامان این شرکت را تا حدودی بهبود بخشد. بر طبق توافق دو طرف، تبلیغات مانستر تا سه سال در صفحه اصلی یاهو در آمریکا و کانادا به نمایش در می آید و شرکت یاهو سالانه و بر حسب میزان ترافیک سرویس شغل یابی مبالغی را از این شرکت دریافت می کند. قرار است این توافق در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۰ نهایی شود. هرچند قرار است برخی از جزئیات این قرارداد که در مورد تامین محتوا و ترافیک این سرویس است تا چند ماه آینده محرمانه باقی بماند.

اما شاید مهمترین اتفاقی که در دنیای موبایل از ۱۵ تا ۱۸ فوریه شاهد آن باشیم، آغاز کنفرانس و نمایشگاه MWC 2010 یعنی مهمترین اتفاق موبایلی سال است. مکانی که همچون همیشه، شاهد به نمایش درآمدن نوآوری ها و محصولات جدید شرکت های فعال دراین حوزه است. در این میان و در میان انبوهی از گوشی های جدید و نرم افزارها و سیستم عامل های تازه به بازار عرضه شده، شاید عمده توجهات به حضور استیو بالمر در این کنفرانس به سخنرانی در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۰ معطوف شود. جایی که استیو بالمر و مایکروسافت آخرین تیر خلاص را برای بقاء در بازار شدیدا رقابتی سیستم عامل ها و گوشی های هوشمند شلیک خواهد کرد. منابع مختلف خبری تایید کرده اند که مایکروسافت قصد پرده برداری از آخرین محصول خود یعنی Windows Mobile 7 را دارد.
رابط کاربری این محصول مشابه رابط کاربری دستگاه Zune HD است و از جست و جوگر Bing بهره برده و پشتیبانی بهتری از بازی های مبتنی بر این سیستم عامل به عمل می آید. هر چند رونمایی از این سیستم عامل به منزله حضور سریع آن در بازار نبوده و باید منتظر بود تا طی چند ماه آینده به آهستگی شرکت های مختلف طرف قرارداد مایکروسافت به این پلتفرم تجهیز شون بازار موتورهای جستجوگر، روند روبه رشد Bing همچنان ادامه داشته یاهو در حال از دست دادن کاربران است. یاهو در دسامبر ۲۰۰۹ صاحب ۱۷/۳ درصد از بازار جست‌وجوهای اینترنتی آمریکا بود در حالی که در ماه ژانویه ۲۰۱۰ تنها ۱۷ درصد این بازار را در اختیار داشت. در مقابل، جست‌وجوگر مایکروسافت در آخرین ماه از سال گذشته ۷/۱۰ درصد از این بازار را از آن خود کرد و توانست در ژانویه سال جاری این رقم را به ۳/۱۱ درصد برساند.
شرکت ComScore در گزارش خود اعلام کرد، در آوریل گذشته که جست‌وجوگر Bing هنوز معرفی نشده و مایکروسافت قراردادی را با یاهو به امضا نرسانده بود، شرکت یاهو ۴/۲۰ درصد از بازار جست‌وجوهای اینترنتی آمریکا را در دست داشت و سهم مایکروسافت از این بازار ۲/۸ درصد بود.با این اوصاف و در چنین شرایطی، شرکت یاهو در کسب درآمدهای خود از تبلیغات آنلاین نیز با مشکلات فراوان مواجه شده است و در عین حال، هنوز نمی‌تواند بر اساس قرارداد خود با مایکروسافت درآمدی کسب کند. زیرا مقامات قضایی هنوز به طور قطعی نظر خود را در مورد همکاری این دو شرکت اعلام نکرده‌اند.

اما شرکت گوگل بار دیگر دست به خرید شرکت دیگری زد و سایت جستجوگر اجتماعی Aardvark را که به جای نمایش نتایج جست و جوی صفحات وب، جواب درخواست‌ها را از افراد واقعی دریافت می کند، خریداری کرد. این جستجوگر ادعا می کند که جواب درخواست جست و جوی شما را از متخصصان واقعی حوزه مورد نظر پرسیده و نتیجه را در کمتر از ۵ دقیقه به اطلاع شما می رساند.این معامله و تبادل اطلاعات دو شرکت بطور فوری انجام خواهد شد، زیرا که گوگل از حدود ۲ سال پیشتر همکاری نزدیکی را با ایده پردازان Aardvark آغاز کرده بود. لازم به ذکر است که گوگل در نطق خود اظهار کرده است که بهینه سازی این سرویس در هفته‌ها و ماه‌های آینده به تکمیل خواهد رسید تا کاربران بتوانند هرچه سریعتر و دقیق‌تر از این سرویس بهره ‌برداری کنند.

اما آخرین رویدادی که تحت تاثیر آی تی قرار دارد، المپیک زمستانی ۲۰۱۰ ونکوور کانادا است. المپیک زمستانی امسال در ونکوور در حال برگزاری است و سایت رسمی آن از طریق آدرس http://www.vancouver2010.com در درسترس قرار دارد. اما شبکه تلویزیونی NBC با همکاری Bing مایکروسافت در حال پوشش زنده مسابقات، ویدئوها و تحلیل های مربوط به مسابقات هستند. موتور جستجوی این سایت Bing بوده و ویدئوها و عکس های HD مربوطه با استفاده از تکنولوژی سیلورلایت مایکروسافت قابل مشاهده است. همچنین خیابان های ونکوور با استفاده از Bing’s interactive StreetSide Maps قابل رویت بوده و موتور جستجوی بینگ نیز همه روزه عکس ها و بخش هایی را به این موضوع اختصاص خواهد داد. به هر ترتیب مایکروسافت برای تبلیغ موتور جستجوی خود و نمایش قابلیت های آن از هر فرصتی بهترین استفاده را به عمل می‌آورد.

لینک خبر در سایت ICTpress

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.