نوشته‌های احسان طریقت

گوگل، اپل، مایکروسافت؛ بازی بزرگان

مشتریان و استفاده کنندگان خدمات کامپیوتری و اینترنتی در ابتدای سال جدید میلادی شاهد نبرد تازه ای بین ۳ غول بزرگ این عرصه یعنی مایکروسافت، گوگل و اپل خواهند بود. 
نبردی ورای نبرد دیرینه اپل و مایکروسافت که به اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی باز می گردد در حال شکل گیری است. نبرد جدید مابین اپل و گوگل عصر تازه ای را رقم خواهد زد که علاوه بر جذابیت های آن برای استفاده کنندگان، به احتمال زیاد مایکروسافت را نیز صاحب منافع زیادی خواهد کرد.
طبق گزارشاتی که در طول دو هفته گذشته به دست آمده است، مذاکراتی مابین دو شرکت اپل و مایکروسافت پیرامون استفاده شرکت اپل از موتور جستجوی بینگ مایکروسافت روی مرورگر محبوب سافاری خود در گوشی آیفون صورت گرفته است. مذاکراتی که شاید نتیجه مثبت آن شکست سنگینی برای گوگل در حوزه جستجو از شرکت مایکروسافت به حساب آید. واگذاری حوزه ای که رقابت سنگین مایکروسافت و گوگل را وارد فاز جدیدی خواهد کرد.
همکاری مایکروسافت و اپل از این جهت حائز اهمیت است که اپل و گوگل را نمی توان دشمن دیرینه یکدیگر قلمداد کرد. دو شرکتی که با دوستی و همکاری متقابلی که با یکدیگر علیه بسیاری از رقبایشان از جمله مایکروسافت داشته‌اند، موفق شدند بسیاری از حوزه های رقابتی را از آن خود کنند. شاید بارزترین نمونه این همکاری در سال ۲۰۰۷ بود که آیفون شرکت اپل در مقابل سیستم عامل ویندوز موبایل، به طور پیش فرض صاحب جی میل، موتور جستجو و نقشه های گوگل شد.
اما این رابطه دوستانه و همکاری مسالمت آمیز از چندی پیش با مشکلی بر سر نرم افزار Google voice و خودداری اپل از قراردادن این برنامه در فروشگاه نرم افزارهای آیفون دچار مخاطره شد. این موضوع البته در سال گذشته دچار پیچیدگی هایی شد.در ابتدا گوگل شرکت اپل را متهم به اشتباه در زمینه برنامه خود کرد و پس از آن اپل انگشت اتهام خود را به سوی دیگری نشانه رفت و در آخر کمیسیون ارتباطات فدرال برای تحقیقات بیشتر وارد صحنه شد و در نهایت مدیر اجرایی گوگل “Eric Schmidt” از هیات مدیره اپل استعفا کرد. در حال حاضر برنامه Google voice برای گوشی آیفون موجود نیست. اگرچه، نایب رئیس بخش مهندسی گوگل در مصاحبه ای اعلام کرده است به زودی برنامه Google voice در دسترس قرار خواهد گرفت.
همچنان که شرکت های گوگل و اپل پا به عرصه های جدیدی می گذارند، هر دو شرکت برای رقابت با یکدیگر و حتی سایر رقبا آمادگی پیدا می کنند. در حوزه موبایل اپل هم از لحاظ نرم افزاری و هم ازلحاظ سخت افزاری دارای نیروی قدرتمندی همچون آیفون است و در طرف مقابل گوگل با نماینده تازه وارد خود Nexus به همراه سیستم عامل آندروید وارد بازار رقابت شد. اپل از MobileMe و گوگل از بسته نرم افزاری خود شامل جی  میل، Google Docs و تقویم گوگل استفاده می کند. گوگل به تازگی شروع به اجاره دادن فیلم از طریق سایت یوتوب کرده و در واقع رقابتی را با فروشگاه iTunes آغاز کرده است. این رقابت در حوزه عکس و از طریق picasa و iPhoto نیز جریان دارد.
اما خارج از تمام این بحث ها، نتیجه نهایی این رقابت ها باعث منفعت کاربران خواهد شد. البته از منافعی که مایکروسافت در این جنگ به دست خواهد آورد نیز نمی توان به سادگی گذشت. هر سه این شرکتها دارای نقاط قوت و ضعفی هستند که رقابت بین آنها را بیش از پیش جذاب می کند. 

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.