نوشته‌های احسان طریقت

چین، بازار جدید استراتژیک موتور جستجوی مایکروسافت

موتورهای جستجو، بازار بسیار پرمنفعتی برای شرکت هایی که در این حوزه دخیل هستند فراهم کرده است.
شرکت های بزرگی همچون گوگل، یاهو و مایکروسافت که به نوعی رهبران این حوزه می باشند سرمایه گذاری های کلانی را در راه کسب سهم بیشتری از بازار جستجو و ربودن گوی رقابت از یکدیگر انجام می دهند. اما همه چیز در بازار چین متفاوت است، حتی نبرد موتورهای جستجو.
اما بازار جستجو در چین چشم انداز بسیار متفاوتی از آنچه در جهان و به واسطه رهبران جهانی جستجو همچون گوگل، یاهو و مایکروسافت ایجاد شده است ارائه می کند.  در چین موتورهای جستجوی google، yahoo و bing در حد یک نام هستند. نام های بزرگی که در سایه یک اسم گمنام قرار گرفته اند: بایدو! بایدو موتور جستجویی است که ۹/۶۳% سهم بازار جستجو را در چین به خود اختصاص داده است. پس از بایدو گوگل دارای ۳/۳۱% سهم از بازار جستجوی چین است. ارزش بازار جستجو در ۴ ماهه سوم  سال ۲۰۰۹ در چین برابر با ۲۹۳ میلیون دلار بوده است. موضوعی که مایکروسافت را برای افزایش محبوبیت خود در این بازار به تکاپو انداخته است.
مایکروسافت به مدد ابزار جستجوی خود، بینگ، که این روز ها در حال پیشرفت در بازارهای جهانی است و این شرکت بزرگ را به رقابت با رقیب اصلی خود یعنی گوگل بیش از پیش امیدوار می کند، اعلام کرد که چین مهمترین بازار استراتژیک در زمینه جستجو برای این شرکت است. مایکروسافت در بیانیه ای اعلام کرده است که این شرکت به بازار جستجو در چین متعهد بوده و این بازار را به عنوان مهمترین بازار استراتژیک برای خود می داند. همچنین مرکزی را برای درک عمیق تر از آنچه مورد نیاز چینی ها است تشکیل داده تا بتواند تکنولوژی خود را برای برآورده کردن نیازهای آنها به کار گیرد.
چین با داشتن بیش از ۳۹۰ میلیون کاربر اینترنت از جمله مهمترین بازارها برای شرکت های فعال در این زمینه می باشد. در حال حاضر بینگ به صورت بتا در چین شروع به فعالیت کرده است اما هنوز تا به دست آوردن سهم مناسبی در این بازار راه طولانی و درازی در پیش رو دارد. حتی گوگل با تمام قدرتی که در این زمینه دارد تهدید چندان شدیدی برای بایدو به حساب نمی آید.
تحلیل‌گر Credit Suisse، چیونگ والاس در این زمینه می گوید: ” گوگل در حال بدست آوردن ۳۰% از سهم بازار جستجو در چین است در حالی که تهدید بینگ چندان جدی به نظر نمی رسد.” اما از نظر Jin Naili وضعیت کمی متفاوت است. وی با اعلام این که در ۳ ماه پایانی منتهی به اکتبر تعداد بازدید کنندگان از بینگ ۳۰% افزایش داشته است، این موضوع را  باعث تغییر و تحولاتی در بازار جستجو در چین طی ۱ تا ۲ سال آینده می داند.
اما یکی از مهمترین مشکلاتی که بر سر راه موفقیت گوگل و مایکروسافت در چین وجود دارد، روند آزاد اطلاع رسانی است که در برخی موارد از جانب دولت چین با محدودیت‌ها و سانسورهایی مواجه می گردد. در واقع بایدو با مد نظر قرار دادن این موضوع توانسته است بر سهم خود از بازار چین بیافزاید. اما گوگل و مایکروسافت اگر می خواهند در این بازار موفق باشند باید بپذیرند که  این محدودیت ها را اعمال کنند. کاری که با سیاست گذاری این شرکت ها چندان همخوانی ندارد، اما نپذیرفتن این موضوع نیز برای این دو شرکت ضررهای زیادی در پی خواهد داشت.
مایکروسافت موتور جستجوی bing را قبل از ماه دسامبر راه اندازی کرد. موتوری که با ویژگی های جدید خود باعث افزایش محبوبیتش گردیده است. همچنین بینگ با افزودن نتایج جستجوهای محلی توییتر و فیس بوک و همچنین دسترسی به این موتور جستجو از طریق تلفن های همراه و تعداد بسیار زیادی دستگاه قابل حمل دیگر مزایای استفاده از این موتور جستجو را افزایش داده است.
با تمام محدودیت ها و مشکلات در کنار موفقیت های بدست آمده، مایکروسافت دورخیز خود را برای کسب سهم عمده  و مناسبی از بازار چین انجام داده و امید بسیار زیادی به آن دارد.

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.