نوشته‌های احسان طریقت

درباره الی … یا درباره ما؟

“یه پایان تلخ بهتر از یه تلخیه بی پایانِ” احمد – درباره الی


فیلم “درباره الی …” فیلمی است درباره یکی از کارهایی که ما هر روزه با آن درگیر هستیم. قضاوت! “درباره الی …” داستانی ساده و گیرا دارد اما در ورای این سادگی و گیرایی، موضوعی را مطرح می کند که ما خود هر روز بارها و بارها آن را انجام داده و معمولا هم کمتر به نتیجه آنچه که در موردش قضاوت کرده ایم شک می کنیم.

فیلمی که در فضایی شاد و روشن شروع شده و در همان اوایل فیلم با غرق شدن دختری به نام الی به موضعی تیره تر تبدیل می شود. روشنی ای که خود، رگه هایی از تیرگی در آن با قضاوت های تند و شتاب زده و یا بعضا رد شدن از خط و خطوط شخصی افراد در زمان شوخی های دست جمعی قابل مشاهده است. تیرگی فیلم یا در واقع تیرگی شخصیتهای فیلم از لحظه غرق شدن الی بروز می کند. قضاوت های تند و سریع و حتی شتابزده ای که افراد گاه برای نجات خود از مهلکه نگاه های تند و تیز سایرین انجام می دهند، قضاوت هایی که درباره الی و بدون توجه به اینکه کوچکترین مطلبی راجع به او بدانند شاید نمونه ایی از قضاوت های خود ما در زندگی روزمره مان باشد. همسفران حتی نام واقعی الی را نمی دانند اما به خود اجازه میدهند که او را نقد کرده و در دادگاهی که خودشان شاکی و قاضی و هیات منصفه هستند، رای صادر کنند. الی شخصیت مرموز و پیچیده ای در باطن دارد و کمتر دیگران از او می دانند و در تحقیقات خود درباره الی به مجموعه ای تناقضات و دروغ ها بر می خوردند که تمام اینها در محکوم کردن او در سکانس های انتهایی فیلم از طرف همسفرانش مورد استفاده قرار می گیرد. قضاتی که خود دم از درستکاری و راستگویی در رفتارشان دارند، در تک تک رفتارهای خود با نزدیکترین افرادشان از دروغ و ریاکاری استفاده میکنند.

شاید فیلم اصغر فرهادی بیشتر از آنکه “درباره الی …” باشد، درباره نحوه قضاوت های ما و تلنگری هرچند کوچک به ما باشد.

3 نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ممنون که درباره ی الی نوشتید، متاسفانه به خاطر همینه که همه توی اون تلخی بی پابان موندیم! با وجودیکه خیلی خوب ایراد رفتارهامونو می دونیم.

  • من تو فیلم “درباره الی” و “جدایی نادر از سیمین ” به وجه مشترک پیدا کردم و اون گفتن دروغ های کوچک! و یا نگفتن همه حقیقت در زندکی است، و بیشتر جریان فیلم ها رو با این دید دنبال کردم که گفتن یکسری دروغ های به نظر کم اهمیت و یا در برخی مواقع کتمان برخی حقایق چه تاثیری در روال زندگی ما دارد و چطور میتواند زندگی عادی ما را با یک مشکل پیجیده ی لاینحل مواجه کند.
    وقتی این مطلب شما رو در مورد فیلم درباره الی خوندم، از اینکه داستان رو از یه جنبه دیگه دیده بودین خوشم اومد وکلی از خواندن مطلبتان لذت بردم.