نوشته‌های احسان طریقت

مورچه های دیجیتال در برابر کرم ها

طبیعت همواره الهام بخش بشر در زمینه های مختلف بوده و این بار این موضوع در زمینه امنیت کامپیوترها رخ داده است. امنیتی که توسط کرمهای کامپیوتری مورد تهدید قرار گرفته است و قرار است توسط مورچه های دیجیتال تامین گردد.

کرمهای کامپیوتری این قابلیت را دارند که از طریق شبکه های کامپیوتری و یا دستگاه های قابل حمل به سرعت تکثیر شده و دردسرهای بزرگی برای امنیت کامپیوترها بوجود بیاورند. اما پژوهشگران قصد دارند با به ثمر رساندن طرح جدیدی در زمینه امنیت کامپیوترها فصل جدیدی در رفع این معضل رقم بزنند.
محققان امنیتی کشف کرده اند که می توانند از روشهای دفاعی مورچه ها برای تامین امنیت در کامپیوترها استفاده کنند. ارین فالپ، استاد دانشگاه Wake Forest و پروفسور علوم کامپیوتر ، در این زمینه می گوید: “ما می دانیم در طبیعت مورچه ها روشهای بسیار موفقیت‌آمیزی در زمینه مقابله با تهدیدات دارند. آنها می توانند در مقابل تهدید به سرعت از خود دفاع کرده و پس از رفع آن مجددا رفتارهای عادی خود را بروز دهند. ما تلاش می کنیم تا از این وضعیت الهام گرفته و ساختاری برای امنیت کامپیوترها بسازیم.”
دانشگاه Wake Forest موفق به ساخت مورچه های دیجیتالی‌ در این راستا شده است. این مورچه ها در واقع برنامه هایی هستند که از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر از طریق شبکه دنبال تهدیدات می گردند و به محض اینکه یکی از این برنامه ها تهدیدی را کشف کند، بقیه برنامه ها را از آن مطلع کرده و همگی در آن محل جمع می شوند. این کار از طریق روش ازدحام هوشند صورت می‌گیرد. این موضوع اجازه می دهد تا به سرعت فایلهای خطرناکی که از طریق مشاهده فعالیت مورچه ها شناسایی شده است قرنطینه شوند. این تحقیق همچنین می تواند فصل جدیدی در زمینه نسل بعدی برنامه های ضد ویروس باز کند. به طور معمول برنامه های ضد ویروس حجم زیادی دارند و از منابع بسیار زیادی استفاده می کنند. هرچند برنامه های کوچکی مانند برنامه جدید رایگان ضد ‌ویروس مایکروسافت بوجود آمده است اما موضوع منابع مصرفی هنوز مورد توجه است.
رویکرد محققان دانشگاه Wake Forest در این زمینه به این صورت است که به جای داشتن یک برنامه امنیتی یا ضد ویروس در حال اجرا بر روی کامپیوتر یا در شبکه، تعداد ۳۰۰۰ از انواع مورچه های دیجیتال که هر یک قادر به تشخیص خرابی یا تهدید خاصی است داشته باشیم. این مورچه ها بعد از بازدید از هر محلی، به همان شکلی که مورچه ها در دنیای واقعی از خود اثری به جا می گذارند، آن محل را نشانه گذاری می کنند. نشانه های قویتر یا ویژه بیانگر وجود تهدید در آن محل بوده و باعث جمع شدن مورچه ها در یک محل برای مقابله با تهدید می‌گردد.
برای جلوگیری از پخش شدن اتفاقی،‌ مورچه ها به نگهبان احتیاج دارند. این نگهبان یا برنامه مدیریتی سودمند در کامپیوتر اجرا شده و وظیفه نگهداری از مورچه ها را به عهده می گیرد. از طرفی این برنامه مدیریتی به مدیران اجازه می دهد تا مراقبت، سطح‌بندی ویژه مورچه ها،‌ نگهداری، تعمیر و پشتیبانی از توابع مربوط به عملکرد مورچه ها را به سهولت انجام دهند.
محققان می گویند : نتیجه این تحقیق می تواند دستاورد بزرگی برای شرکتهای بزرگ، دولتها و دانشگاه ها داشته باشد. باید منتظر بود و دید آیا این مورچه های کوچک می توانند در آینده نه چندان دور وظیفه سنگین تامین امنیت کامپیوترها را به خوبی انجام دهند؟

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.