نوشته‌های احسان طریقت

اعتیاد از نوع سایبر

اعتیاد! کلمه ای که بلافاصله یاد آور مواد افیونی یا شخصی که در اثر استفاده از این مواد در گوشه ی خیابان و و در وضعیت نابسامانی به سر می برد. اما همه چیز در این دنیا تغییر کرده است. حتی اعتیاد!
این روزها شاید همچنان کلمه اعتیاد و یا صحبت از اعتیاد یادآور همان مواد مخدر خانمان سوز باشد، اما باید این حقیقت را بپذیریم که عصر تکنولوژی علاوه بر مزایای بسیار زیادی که که برای نسل بشر داشته است، معایب و مشکلاتی را نیز به همراه خود به بار آورده. اعتیاد به اینترنت!
حدود یک دهه قبل شاید تنها کسانی که اکثریت وقت خود را به گشت و گذار در اینترنت میگذراندند، افرادی بودند که با کامپیوتر سر و کار داشتند و یا عضوی از صنعت تکنولوژی بودند. اما این روزها سهولت دسترسی به اینترنت به طرق مختلف، رشد روز افزون کاربران این پدیده را در سطح جهان رقم زده است که در میان جمعیت استفاده کننده این تکنولوژی، نسل نوجوان و جوان درصد بیشتری را به خود اختصاص داده است. در این عصر لزوم یادگیری کامپیوتر و اینترنت – که بلد نبودن آن شاید در حد بی سوادی قلمداد گردد – و کنجکاوی و پیگیری این نسل،‌ از جمله عواملی هستند که این نسل را بیش از پیش به سمت استفاده از اینترنت سوق داده اند.
این روزها همه جذب روی اول سکه اینترنت که همان جذابیت ها و زیبایی های ظاهری آن و مرجع دستیابی به هرآنچه که میخواهند، گردیده اند. اما شاید به روی دیگر آن که همان خطرات ناشی از استفاده بیش از حد اینترنت است چندان توجهی نشده باشد. اعتیاد به اینترنت از مواردى است که بسیارى از کاربران را اسیر خود مى سازد. جذابیت هاى خاص اینترنت باعث مى شود تا افارد مجذوب آن شده و ساعت ها وقت خود را پاى کامپیوتر بگذرانند. این مسئله حتی ممکن است باعث عدم رسیدگی شخص به فعالیتهای اجتماعی خود نیز گردد.
در یک حالت واقعی اعتیاد، شخص به طور کامل به عامل اعتیادآور وابسته شده و از نظر جسمی و روحی تحت تاثیر آن قرار گرفته و تمرکز لازم را برای انجام کارهای خود و یا روند زندگی روزمره خود را از دست میدهد. اینترنت شاید اثرات اعتیاد آور جسمی کمتری نسبت به سایر مواد اعتیاد آور به همراه داشته باشد، اما اثرات روحی زیادی به جا میگذارد. مواردی مانند چک کردن پست الکترونیکی هر چند دقیقه یکبار، استفاده از برنامه های پیام رسان بیش از اندازه، دسترسی به اینترنت از هر مکان و توسط هر وسیله ای، استفاده از اینترنت بیش از آنچه که لازم دارید، رجوع سریع به اینترنت برای یافتن پاسخ سوالات، استفاده از شبکه های اجتماعی به جای حضور فیزیکی در برنامه های اجتماعی، ارتباط با دوستان و نزدیکان از طریق روشهای مختلف اینترنتی و مواردی از این قبیل میتواند نشانه هایی از ابتلای شخص به اعتیاد اینترنتی می باشد. نشانه هایی که جدی نگرفتنشان شاید اثرات جبران ناپذیری بر روابط اجتماعی فرد و حتی بر سلامتی او به جای بگذارد.
کمک کردن به افرادی که دچار اعتیاد اینترنی شده اند از روشهای مختلفی قابل ارائه میباشد. استفاده از مشاوران، روانپزشکان و حتی افرادی که خود دچار این معزل بوده اند میتواند راهکارهایی برای فرد آسیب دیده داشته باشد. خانواده درمانی یا تاهل یکی از روشهای دیگری است که میتواند شخص را به ترک اعتیادش کمک کند. حتی از روشهایی مانند کتاب درمانی و یا ملزم کردن شخص به فعالیتهای اجتماعی مانند شرکت در برنامه های خاص و یا ورزش کردن نیز می توان به عنوان روشهای کمک کننده یاد کرد.
به هر ترتیب با توجه به تغییرات تکنولوژی و استفاده از اینترنت و کامپیوتر به عنوان یکی از روشهای بالقوه اعتیاد آور، مراقبتها و روشهای پیشگیرانه جهت سلامتی روحی و جسمی کاربران بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.