نوشته‌های احسان طریقت

هفته جهانی فضا، نگاهی از زمین به آینده

 

۴ اکتبر ۱۹۵۷٫ روزی که بشر از دستیابی خود به فضای بیکرانی که تا قرن‌ها پیش تنها نظاره گر آن بود یه نیکی یاد میکند. روزی که وقتی خبر پرتاب اولین ماهواره ساخت روسیه از پایگاهی که بعدها بایکنور نامیده شد در جهان پیچید، حیرت و تحسین جهانیان را در پی داشت. فضایی که تا روز قبل از آن تنها پهنه ای سیاه رنگ بر سر زمینیان بود و ساکنین کره خاکی در آرزوی دستیابی به آن بودند، اکنون تسخیر شده بود و عصر جدیدی به نام عصر فضا را رقم میزد.

عصری که دوستی های و همکاری های زیادی را برای شناخت هرچه بیشتر و بهتر فضا و حتی زمین خودمان را رقم زده و باعث پیشرفتهای شگرفی در ارتباطات، هواشناسی، شناخت منظومه شمسی و حتی فراتر از آن را برایمان رقم زده است. نمایندگان زمین از منظومه شمسی خارج شده و پیام زمینیان را برای ساکنین احتمالی دیگر کرات با خود دارند، ماهواره های بسیاری در گرد زمین در حال چرخیدن هستند و چشمهای همیشه بیدارشان از بالای زمین مراقب این کره خاکی هستند. اما همه اینها شاید هنوز گامهای کوچک و کوتاهی در راستای شناخت و دستیابی بهتر و بیشتر از فضای پهناور باشد. چیزی که شاید هر سال در هفته نجوم در جهان به آن پرداخته شود.

در همین راستا و به منظور گرامیداشت و اهمیت روز افزون فضا و فناوری‌های مربوط به آن، مجمع عمومی سازمان در دسامبر ۱۹۹۰ با تصویب قطعنامه ای روزهای ۴ تا ۱۰ اکتبر – ۱۳ تا ۱۹ مهرماه – را هفته جهانی فضا نامگذاری کرده است. اولین دلیل این نامگذاری، تاریخ ۴ اکتبر ۱۹۵۷ است که اولین ماهواره ساخت دست بشر به فضا پرتاب شد و دومین دلیل آن ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ که مصادف است با تصویب قوانین مربوط به فعالیت کشورها در حوزه کشف و بهره‌برداری صلح‌آمیز از فضای ماورای جو از جمله ماه و سایر اجرام آسمانی.

هفته جهانی فضا فرصتی برای آشنایی هرچه بیشتر مردم، کودکان و علاقه مندان به فضا می‌باشد که معمولا با آموزش‌هایی برای کودکان و سایر علاقه مندان این حوزه صورت می گیرد. همچنین فرصتی است که دولتها دستاوردهای خود را در این حوزه به اطلاع عموم برسانند.

اهداف سازمان ملل از انتخاب هفته جهانی فضا عبارت است از :

· آموزش مردم نقاط مختلف جهان راجع به فواید حاصل از فضا

· رونق استفاده از فضا برای توسعه اقتصادی پایدار

· جلب حمایت‌های عمومی از برنامه‌های فضایی

· تشویق کودکان به فراگیری و توجه به آینده

· ترویج راه‌اندازی نهادهای مرتبط با فضا در نقاط مختلف دنیا

· جلب همکاری‌های بین‌المللی برای آموزش و امداد فضایی

هر ساله برنامه های مختلفی در کشورهای جهان و توسط نهادهای مربوط به این حوزه اعلام و برگزار میشود. هفته جهانی فضای امسال با شعار “فضا برای آموزش” در تاریخ جهانی آن یعنی ۱۲ تا ۱۸ مهرماه در کشور برگزار می گردد. سازمان فضایی ایران با همکاری تعدادی از سازمانها و نهادهای ذیربط، ویژه برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده‌اند که عمدتا برنامه ها شامل سخنرانی، سمینارهای تخصصی، برگزاری نمایشگاه در مدارس و پخش فیلم سینمایی از تلوزیون می‌باشد.

تجربه کوتاه چندساله هفته جهانی فضا نشان داده است، برگزاری سالانه مراسم این هفته در سطح ملی و بین‌المللی، در ارتقاء سطح فرهنگ و بهبود شرایط زندگی مردم با استفاده از علوم و فناوری فضایی مؤثر بوده است.

 

برنامه زمانبندی هفته جهانی فضا در ایران

نظر دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.