نوشته‌های احسان طریقت

پستچی، یک بسته، یک کتاب

چند روز پیش پستچی زنگ خونه را زد و گفت یک بسته دارید. من هم که معمولا هیچ بسته‌ای برام نمیاد همونطوری که داشتم مجله می‌خوندم رفتم دم در. پستچی اسم من را گفت و گفت که یک بسته دارم. راستش هیجان زده شدم.فهمیدم که اولین جیره کتاب برام اومده. دوست داشتم زود ببینم که چی توشه. اومدم بالا و بازش کردم. بله! اولین جیره کتاب با یک کاغذ توش بود. خیلی حس جالبی بود.

 

جیره کتاب خودش را اینطوری معرفی می‌کنه:

 

 

“در یک ماه چند بار فرصت می‌کنید که به کتابفروشی بروید؟ در یکسال چطور؟ چند بار به کتابفروشی می‌روید و چقدر کتاب می‌خرید؟

واقعیت این است که ما ایرانی‌ها خیلی به کتابفروشی نمی‌رویم. بنابراین کتاب چندانی هم نمی‌خریم. به همین خاطر هم معروف شده که می‌گویند “جماعت کتابخوانی نیستیم!” و با کتاب میانه‌ای نداریم. اما آیا واقعا اینطور است؟

تجربه شخصی من در بسیاری موارد حاکی از این بوده که “جماعت کتاب‌نخوان” اگر کتاب در دسترس‌شان قرار بگیرد، کتاب باب طبعشان و کتابی که با علائق و سلیقه‌شان همخوانی داشته باشد، اتفاقا خیلی هم کتاب می‌خوانند و بسیار هم از این تجربه لذت می‌برند.

مشکل فقط اینجاست که این جماعت اغلب به کتابفروشی سر نمی‌زنند، پس کتاب نمی‌خرند، پس کتابی در دسترس‌شان قرار نمی‌گیرد و … پس کتاب نمی‌خوانند. “جیره کتاب” سعی دارد تا این حلقه بسته را بشکند.

“جیره کتاب” چیست؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که سال تا سال فرصت نمی‌کنید سری به یک کتابفروشی بزنید یا اصلا با “کتابفروشی رفتن” مشکل دارید و در آن محیط احساس راحتی نمی‌کنید، شاید “جیره کتاب” بتواند مشکل‌تان را حل کند.
عضویت در “جیره کتاب” مثل آبونه شدن یک مجله است. شما با پرداخت حق عضویت این طرح به صورت ماهیانه یک کتاب از طریق پست دریافت خواهید کرد و به این ترتیب امکان می‌یابید تا “لذت خواندن” را تجربه کنید.

جیره هر ماه چگونه انتخاب می‌شود؟

جیره کتاب هر ماه براساس موضوعات مورد علاقه و سلیقه شما برایتان انتخاب و ارسال می‌شود و شما تا قبل از آنکه پستچی جیره‌تان را تحویل دهد از محتوای آن اطلاعی نخواهید داشت. برای همین است که ما باید تا حد امکان از ذائقه مطالعه شما اطلاعات در اختیار داشته باشیم. بخشی از فرم عضویت با این هدف طراحی شده تا شما بتوانید با تکمیل آن بخشی از اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب جیره ماهانه‌تان را به ما اعلام کنید.

با دریافت جیره هر ماه نیز یک فرم نظرسنجی برایتان پست می‌شود که شما پس از خواندن کتاب دریافتی می‌توانید نظر خودتان را درباره آن (و انتخابی که در آن ماه برایتان صورت گرفته) در فرم درج و فرم را برای ما ارسال کنید. “جیره کتاب” امیدوار است با دریافت و پردازش این نظرات خیلی زود سلیقه شما را شناخته و هر ماه کتاب مناسب‌تری برایتان ارسال نماید.

محدوده کار کجاست؟

“جیره کتاب” با هدف فراهم کردن امکان مطالعه برای سرگرمی طراحی شده. برای همین هم محدوده کاری خود را ادبیات داستانی (اعم از رمان، داستان کوتاه و یا بلند) انتخاب کرده است. بسته به سلیقه شما و کتابهای موجود در بازار گاهی ممکن است به ادبیات نمایشی (فیلم‌نامه و نمایشنامه) هم گریزی زده شود. در موارد خاص ممکن است جیره ماهانه از میان موضوعات دیگر نیز (باز با در نظر گرفتن مجموعه سلیقه و علاقه اعلام شده از سوی شخص عضو) انتخاب شود. اما به هر حالت حیطه اصلی فعالیت “جیره کتاب” و کتابهای ارسالی ادبیات داستانی خواهد بود. “

 

توصیه می‌کنم شما هم مثل من عضو این سیستم بشید و از حس خوب گرفتن یک بسته خوب کتاب بهره‌مند بشید.

2 نظرات

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • ممنون از این خبر خوب،دیدم نوشته ای از آلن دوباتن در پیشانی وبلاگ زیبایت گذاشتی،میدونی ۶ تا فیلم داره در اینترنت درباره فلسفه:راهنمای شادی یا خشنودی؟در واقع حرفهای کتابش را مجدد گفته. آدرس آنها در قسمت پیوندهای وبلاگم هست.