نوشته‌های احسان طریقت

بهار، تابستان، پاییز، زمستان … و بهار

spring, summer, fall, winter ... and spring

 

امسال، تو این تعطیلاتی که داشتم و تموم شد تعداد زیادی فیلم دیدم و چند تا کتابی که نصفه نیمه تموم شده بود را خوندم. امسال هم مثل سال های گذشته خونه بود و جایی نرفتم. اما حداقل یه سری کار نسبتا مفید که خودم دلم می‌خواست را انجام دادم.

فیلمهایی که دیدم تو همه گروهی بود. از ژانر ترسناک گرفته تا جنگی و جوون‌پسند و …. خلاصه همه جور فیلمی دیدم. سعی می‌کنم راجع به اون‌ها بیشتر بنویسم. البته اگه بتونم به این تنبلی که تو نوشتن گرفتارش شدم غلبه کنم 😉

یکی از فیلم‌هایی که دیدم فیلم “بهار، تابستان، پاییز، زمستان…و بهار” بود. فیلم خیلی خوش‌ساخت، خوب، سبک، آموزنده و بدون حاشیه زیاد. این فیلم درباره زندگی یک راهب است. همانطور که از اسم فیلم مشخص است فیلم به چهار بازه زمانی تقسیم شده. بهار یا دوران کودکی، تابستان یا دوران جوانی، پاییز دوران گناهکاری و زمستان دوران بازگشت و تولد دوباره.

هر کدوم از بخش‌های فیلم تحت تاثیر آموزه‌های بودیسم بوده و پر از استعاره‌ها و نشانه های مختلفی است که از همین آموزه‌ها نشات میگیره. نشانه‌هایی مثل ماهی، خروس، مار، شناور بودن در آب و … . این فیلم علیرغم دیالوگ‌های خیلی کمی که داره، اصلا فیلم خسته کننده‌ای نیست. هر چند که این فیلم برای سرگرمی هم ساخته نشده و با توجه به مضامین آموزنده‌ای که داره، بیشتر نقش هدایتگری داره تا آموزنده‌گی.

 

سایت رسمی فیلم

اطلاعات فیلم در سایت IMDB

1 دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.