نوشته‌های احسان طریقت

فرودگاه مهرآباد و شوی مد

دیشب رفته بودیم فرودگاه مهرآباد دنبال خانم برادرم و بچه‌شون. خوب طبق معمول که ما همیشه زود می‌رسیم، دیشب هم زود رسیده بودیم و نشستیم تا هواپیما بشینه.

برای شوکه شدن و تعجب کردن زیاد زمان لازم نبود. یه چهره‌هایی می‌دیدی که انگار سالن انتظار را با سالن fashion اشتباه گرفته بودن و با یه سر و وضعی اومده بودن که نگو و نپرس. باورتون میشه! اما یه هواپیما از آمستردام زمین نشسته بود و مسافرانش داشتن از فرودگاه خارج میشدن. توی این مسافرها، یه اکیپ ۷، ۸ نفری زن و مرد که خوب تیپشون شبیه آلمانیها بود (اما احتمالا همون هلندی بودند) کنار سالن انتظار ایستاده بودند و داشتند نوشابه می‌نوشیدند. با تعجب به این ملت همیشه در صجنه نگاه می‌کردند که نگو و نپرس. البته حق داشتند.

وقتی پسر جوونی کت و شلوار چرم بپوشه، کمربندی اندازه نصف یک دیس غذاخوری بسته به کمرش و یه کراوات مسخره بزنه و موهاش را شبیه سامورایی‌ها ببنده و دوتیکه دم اسبی درست کنه (حال به هم‌زنترین قیافه موجود بود خدایی) هر کی باشه تعجب می‌کنه. یا وقتی دختر خانمی شلوار جینی بپوشه که از زانو به باپین ریش‌ریش شده باشه و اندازه این ریش‌ریش‌ها تا نزدیکی‌های قوزک پا باشه شما تعجب نمی‌کنید؟ هر کی باشه تعجب می‌کنه. از این تیپ‌ها خیلی بیشتر اونجا پیدا میشد.

اما واقعا چرا ما اینطوری هستیم؟ چرا وقتی همچین اداهایی از خودمون در میاریم؟ واقعا اون پسر که تعریف مردم بالا ناراحت نمی‌شه با اون تیپ و قیافه میاد بیرون؟ واقعا ناراحت نمی‌شه وقتی تعدادی از مردم با پوزخند و مسخره کردن نشونش میدادن؟ اینها را باید به حساب کپی بد و خیلی ناقص از فرهنگ غرب و شرق گذاشت، یا باشد به ارضا کردن عقده‌های شخصی و کمبودهای اجتماعی ارجاع داد؟ نمی‌دونم! فقط این را می‌دونم و احساس می‌کنم که از همه خلا‌های اقتصادی، سیاسی، ورزشی، هنری و هرچیز دیگه ای که اسمش را دوست دارید بیارید، این خلا فرهنگی، یا از خود بیگانه شدن، یا هرچیز دیگه از همه بدتره و بیشتر تو ذوق میزنه.

1 دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • akhe man nemifahmam lebas pooshidane adamaie dige che rabti be mano shoma dare ke bekhaim maskhareo tahghireshoon konim.chetor be khodetoon ejaze midid be in rahati ghezavat konido khodetoono mohegh bedoonid?behtare be jaie normal neshoon dadane ie seri chiza va takhtaeie adamaii ke be har dalili nemikhan oontor raftar konan be kare khodetoon beresid.shoma mese aghaha biaid biroon.una ke mane,e normal boodane shoma nashodan enghad hers mikhorid…bara ghalbetoon bade aghaie roshanfekre normal